Руските сили гранатирале работници на постојка во источна Украина, над десет мртви

Најмалку десетмина работници загинаа, а 15 се повредени во руското гранатирање на автобуска постојка пред хемиска фабрика во градот Авдивка во источна Украина, изјави гувернерот на областа Доњецк, Павло Кириленко. „Русите точно знаеја каде да нишанат, работниците штотуку ја завршија смената и чекаа автобус на автобуската станица да ги однесе дома. Уште едно цинично злосторство …

Руските сили гранатирале работници на постојка во источна Украина, над десет мртви Read More »