Tag : отказ

Спорт Фудбал

Пуч во Барселона, претседателот Бартомеу ги брка непослушниците

Слободен печат
Во време кога сите мисли и главни вести се насочени кон кризата со коронавирусот, првиот човек на Барселона сака да ја зацврсти позицијата во клубот....
Вести Економија

Невработеноста во САД се искачи на рекордно високо ниво

Слободен печат
Повеќе од 6,5 милиони Американси аплицирале за искористување на надомест за ублажување на економската криза поради престанок на работа како последица на борбата за справување...
Вести Економија

Јавниот сервис во Црна Гора ги отпушта од работа хонорарците

Слободен печат
Во ситуација на епидемија на коронавирус, вчера РТЦГ донела одлука да го прекине работниот однос на сите хонорарни работници, објави „Вјести“. Генералниот директор на Радио...
Вести Економија

Економската криза ја тресе Шпанија

Слободен печат
Според статистиките во земјата од 12 март повеќе од 900.000 работници во Шпанија останаа без работа. Ваквата слика е одраз на мерките кои се спроведуваат...
Спорт Фудбал

СРАМОТА: Ајакс се посрамоти, му даде отказ на фудбалерот кој беше во кома речиси три години

Слободен печат
Како што наведува холандски „Телеграф“, Ајакс го раскина договрот со Нури, а срамниот потег го образложи со тешката финансиска состојба предизвикана поради пандемијата на коронавирусот....
Спорт Фудбал

Најстариот селектор и уште 400 вработени добија откази поради пандемијата

Слободен печат
Селекторот на Уругвај, Оскар Табарез и уште 400 вработени во тамошната фудбалска Федерација добија откази поради пандемијата на коронавирус. Сите отпуштени ќе бидат на колективно...
Спорт Фудбал

Динамо Загреб го отпушти стручниот штаб бидејќи не сака намалување на платите

Слободен печат
Управата на Динамо Загреб за која настапува и македонскиот репрезентативец, Аријан Адеми, се одлучи на радикален потег, го отпушти стручниот штаб, а засега од „мелта“...
Вести Економија

За една недела се отпуштени 3,3 милиони Американци

Слободен печат
Рекордни 3,3 милиони Американци добија отказ и се пријавија за надомест за невработеност во текот на минатата недела, што е најголема бројка досега во историјата на...
Спорт Фудбал

Газдата на Сион го отпушти целиот тим

Слободен печат
Сопственикот на фудбалскиот тим Сион, Кристијан Константин, одлучи да го отпушти целиот тим бидејќи швајцарското првенство е стопирано поради пандемијата на коронавирусот. Константин пред неколку...
Спорт Фудбал

Газдите на Милан го отпуштија Бобан преку писмо

Слободен печат
Бобан јавно го изрази незадоволството поради тоа што извршниот директор Иван Газидис се договори со Ралф Рангник за следната сезона тој да седи на клупата...