24 C
Скопје

Tag : орданоски

Вести Магазин Магазин слајдер Македонија Сцена

Агнеса Орданоска за „Слободен печат“: На дијазепам сум бидејќи вознемирена сум поради децата, не ми се верува дека го направи ова преку Фејсбук

Слободен печат - М.Д.
Агнеса Орданоска, сопругата на екс директорот Роберто Орданоски е шокирана од однесувањето на сопругот кој на социјалната мрежа Фејсбук упати навредливи зборови кон неа и...
Колумни

Тргнете ги партиските валкани прстиња од Вевчанскиот карневал!

Слободен печат
Во Македонија секое дно е дупло: каква е таа ниска политичка страст да се злоупотребува и Вевчанскиот карневал за ситни политички поени, за некој локален...
Вести Македонија

ВИДЕО | Лагите и манипулациите на Трамповиот популизам

Слободен печат
Бидејќи ние го прележавме тој „вирус“ пред 3-4 години, нам ни се чини дека се ова што го гледаме во САД е логична последица на...
Колумни

Образовна реформа „од заседа“?

Сашо Орданоски
Начинот на кој Министерството за образование и наука се впушти во реформа на наставните програми за основното и средното школство во Македонија се чини како...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

ВИДЕО | Oрданоски – Чомoвски: Ветено – (не)исполнето за 100 дена влада

Слободен печат
Премиерот на Република Северна Македонија Зоран Заев на прес-конференција, заедно со министри во неговата Влада, даде отчет за првите 100 дена од новиот мандат. Според...
Ви Препорачуваме Колумни

Денеска Американците гласаат… Врзете ги појасите, полетуваме!

Сашо Орданоски
Парадоксот на американскиот изборен систем е во тоа што Бајден, најверојатно, ќе го „надгласа“ Трамп на ниво на целата федерација со многу милиони повеќе освоени...
Ви Препорачуваме Колумни

Орце Камчев е крал на светот!

Слободен печат
Ќе беше пристојно, ако не и задолжително, пред некој да биде осуден на 7 или 9 години робија, да се побара, од позиција на судија,...
Колумни

Демагогијата и политичкиот имунитет

Сашо Орданоски
Го читам на некој од опозициските портали вчерашниот партиски став на опозицијата: „Факти на денот: Заев и Филипче се неспособни, им се случи втор пик...
Ви Препорачуваме Колумни

Страв од летање

Сашо Орданоски
Според стравот што ВМРО-ДПМНЕ секојдневно го манифестира од можноста наскоро да се излезе на избори, не може да се заклучи ништо друго освен дека тамошните...
Ви Препорачуваме Колумни

Здравствено „велепредавство“?

Сашо Орданоски
Филипче вели дека дополнителната министерка за финансии од ВМРО-ДПМНЕ со недели го кочи реализирањето на проектот од 90 милиони евра од Светската Банка наменети за...