6.8 C
Скопје

Tag : олабавување

Вести Свет Слајдер

Меркел сака повеќе тестирање и постепено укинување на мерките во Германија

Слободен печат
Германската канцеларка Ангела Меркел сака спроведување на постепен план за укинување на ограничувањето поврзано со тестирањето, изјавија двајца учесници на состанокот на раководството на одборот...
Вести Свет

Франција ќе почне со олеснување на рестриктивните мерки

Слободен печат
Франција ќе почне со олеснување на „локдаунот”. Одржување на концерти и фестивали ќе биде дозволено со ограничен број на публика, пишува весникот „Фигаро”. Весникот се...
Вести Свет Слајдер

ФОТО I Едвај чекаа да се олабават ковид мерките: Италијанците ги окупираа рестораните и кафулињата

Слободен печат
Италија тргна во олабавување на рестрикциите за заштита од коронавирусот, па вчера, во најголем дел од земјата, се отворија кафулињата. По строгите мерки за време...
Вести Економија

Италија попушти голем број мерки – аеродромите полни со луѓе

Слободен печат
Во Италија денеска почна третата фаза на ублажување на мерките и со неа се предвидува отворање на кино салите, театрите, концертните платформи како и летните...
Вести Економија

Кризата „удри“ по малите бизниси во Албанија

Слободен печат
Над 20 отсто од малите бизниси во Албанија ставиле клуч на врата, а поради пандемијата на ниво на севкупниот бизнис во земјата 120.000 лица останале без работа....
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Лекарите незадоволни од укинувањето на рестрикциите: Враќањето во нормала преку ноќ, ќе донесе нови заболени и нови жртви

Мими Шушлеска Петкова
Одлуката на Владата да ги укине сите рестриктивни мерки на движење, иако кај голем број граѓани предизвика позитивни реакции, сепак кај дел од стручната јавност...
Вести Македонија

Чулев: Со олабавување на мерките против Ковид-19 очекуваме зголемен број на илегални мигранти

МИА Агенција
Безбедносната состојба на територијата што ја покрива СВР-Струмица е поволна, истакна техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев по посетата на граничниот премин Богородица, ОВР...
Вести Македонија Слајдер

Комисијата за заразни болести треба да одлучува за олабавување на мерките и отворање на економијата

Слободен печат
Од резултатите на тестирањата, дали ќе има помал или поголем број новодијагностицирани со коронавирусот, ќе зависи димензионирањето на натамошните мерки и постепеното отворање на економијата,...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

МЗ открива кои услови треба да се исполнат за да се олабават рестириктивните мерки

По објавување на препораки од епидемиолозите дека се создадени услови за олабавување на рестриктивните мерки за заштита од ширење на коронавирусот  од Министерството за здравство...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Вирусот губи на сила, олабавувањето на мерките за заштита треба да оди постепено и претпазливо

Мими Шушлеска Петкова
Мерките за ограничување на движење ја постигнаа целта, односно спречија нагло ширење на новиот вирус, но веќе почнуваат да создаваат фрустрации кај луѓето, а предизвикаа...