Tag : Одлуки

Спорт Фудбал

УЕФА денеска ќе ги донесе овие четири одлуки

Слободен печат
Пандемијата на коронавирусот го стави спортот во карантин, а тоа не го одмина ниту фудбалот. Сите европски лиги, освен турската, се суспендирани до април, но...
Кошарка Спорт

Кошаркарскиот Куп отсега ќе се вика „КУП Благоја Георгиевски – Буштур“

Слободен печат
Управниот Одбор при Кошаркарската федерација на Македонија, на седницата која ја одржа минатата недела во просториите на хотелот „Елса“ во Скопје одлучи да го преименува...
Вести Економија

Анѓушев-Пфортнер: Храбрите одлуки и спроведените реформи се од стратешко значење за иднината

МИА Агенција
Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев денеска во Скопје се сретна со министерот за сојузни, европски и меѓународни работи на Северна Рајна – Вестфалија, Стефан...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Ветинг на судиите кои носеле „одлуки по порачка“

Љубиша Николовски
Власта по подолго време се соочува со аномалии во владеење на правото предизвикано од правосудните органи. Се почесто се говори за потребата од ветинг на...
Вести Свет

Ватикан: Одлуките на САД дополнително ќе го поткопаат израелско-палестинскиот мировен процес и кревката стабилност на Блискиот исток

Слободен печат
Ватикан денеска изрази загриженост дека „неодамнешните одлуки” можат да ја нарушат регионаната стабилност на Блискиот исток. Ватикан во соопштението не го наведува посебно американскиот заклучок...
Вести Македонија

Одобрена гасификација на КПУ Затвор- Скопје за намалување на аерозагадувањето

Слободен печат
Влада на денешната 162 редовна седница ја одобри гасификација на КПУ Затвор- Скопје за намалување на аерозагадувањето, обезбеди буџет за изградба на детски градинки во...
Вести Свет

ОН: Светот ги чека пораките на Авганистан и Северна Кореја

Слободен печат
Претставниците на Авганистан и Северна Кореја денес треба да се обратат пред Генералното собрание на ОН, во моменти кои се многу важни за двете зејми,...
Вести Македонија

Гутиерез: Новинарите не се над законите

МИА Агенција
 Генералниот секретар на Европската федерација на новинари (ЕФН), Рикардо Гутиерез, во изјава за МИА, реагира на најавите за тужби од членови на Владата кон порталот...
Вести Македонија

Одлуки од владината седница: Донесени решенија за Еурокопмозит, МВР ќе прави план за ветинг на вработените

Слободен печат
Создадени се првите конкретни услови, преку обезбедување финансиски средства, за изградбата на новиот Универзитетски Клинички центар во скопската општина Ѓорче Петров. Ова е една од...
Вести Македонија

Владата донесе одлука за формирање Комитет за преговори во приклучувањето на земјата кон ЕУ

Слободен печат
На 143-тата седница на Владата донесена е одлука за формирање на работни групи за подготовка на Национална програма за усвојување на правото на ЕУ и...