Tag : Одлуки

Вести Македонија Слајдер

Одлуки од владина седница: Исплата на пензии во четири групи, активности за промоција на можноста физичките лица електронски да вршат регистрација на фирма

Слободен печат
Владата на Република Северна Македонија на денешната 81-ва седница ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести за организирање на наставата во основните и средните...
Вести Економија

Народната банка апелира нејзините одлуки да не се ставаат во политички контексти

Слободен печат
Народната банка денеска преку соопштение ги повика сите субјекти да ги почитуваат нејзината самостојност и независност и нејзините одлуки да не се ставаат во политички...
Вести Македонија

Ахмети: Во пресрет сме на донесување големи одлуки

МИА Агенција
Лидерот на ДУИ Али Ахмети денеска на годишнината од потпишувањето на Охридскиот Рамковен договор ги повика лидерите на другите партии на Албанците на средба, но...
Вести Македонија Слајдер

Одлуки од владина седница: Усвоен планот на МОН за настава, НАТО вежба на Криволак, испраќање војници на воени вежби во Германија и Романија

Слободен печат
На денешната 80-та седница, Владата на Република Северна Македонија ја разгледа и усвои Информација со План за одржување на наставата во училиштата во учебната 2020/2021...
Вести Македонија Слајдер

Одлуки од владина седница: Финансиски средства од Буџетот за учество во Доверителниот фонд на НАТО, исплата на парични права од социјална заштита за јули 2020 година

Слободен печат
Владата на Република Северна Македонија на денешната 78-ма седница, на предлог на Комисијата за заразни болести ги донесе Протоколот за работа на кошаркарските клубови при...
Магазин Семејство

75 отсто од важните одлуки за семејството ги носат жените

Слободен печат
Жените редовно одлучуваат што ќе се јаде дома, дали и кога парот ќе има деца, кога ќе се оди на одмор и како се трошат...
Вести Македонија

Владата донесе Акциски план за спроведување на Програмата за реформа на управувањето со јавни финансии за 2020 година

Слободен печат
Владата на Република Северна Македонија на денешната 77-ма седница го усвои Протоколот за организирање државни настани. На оваа своја седница, како што информираат од владината...
Вести Македонија

Седница на Владата со почеток во 20 часот

Слободен печат
Владата вечер со почеток во 20:00 часот ќе одржи седница преку видео-конференциска врска. За заклучоците од седницата, Владата ќе информира со соопштение по нејзиното завршување....
Вести Македонија

Сите единици на локалната самоуправа да воведат ПОС терминали за наплата во рок од една година

Слободен печат
Владата на денешната седница ја разгледа и усвои Информацијата за поттикнување на безготовинските плаќања кај единиците на локалната самоуправа, и донесе заклучок на сите единици...
Вести Македонија

Спасовски: Ако има било каква потреба ќе носиме одлуки за заштита на здравјето на граѓаните

Слободен печат
Ако има каква било потреба или оправданост која што ќе произлезе од Комисијата за заразни болести секако дека ќе носиме одлуки затоа што наш голем...
MacedonianAlbanian