15.8 C
Скопје

Tag : одбрана

Вести Македонија

Завршни зборови на одбраната за случајот „Монструм”

Слободен печат
Со завршни зборови на одбраната денеска во Основниот кривичен суд во Скопје треба да продолжи судењето за петкратното убиство кај Смилковско Езеро на 12 април 2012...
Ракомет Спорт

ВИДЕО: Неверојатната одбрана на Паличка

Слободен печат
Андреас Паличка беше фантастичен на голот на Шведска во полуфиналето против Франција на Мундијалот кој се игра во Египет. Швеѓанецот со прекрасните одбрани буквално ги...
Вести Македонија Слајдер

Шекеринска: На крајот на октомври ќе може да кажеме дека воено сме целосно интегрирани во НАТО

Слободен печат
Оваа и следната година нè чекаат два важни датума околу членството на земјата во НАТО. Првиот е во октомври во 2021 година, кога треба и...
Вести Економија

Трамп стави вето на буџетот за одбрана: „Тоа беше подарок за Русија и Кина“

Слободен печат
Американскиот претседател Доналд Трамп стави вето на буџетот за одбрана, кој претходно беше одобрен од Конгресот, соопшти Белата куќа. Тој оцени дека одобрениот буџет од...
Вести Ви Препорачуваме Регион СП Неделник

Ревизија на набавката на борбени возила за бугарската пешадија

Момчил Милев/Капитал
Набавката на новите блиндирани борбени возила најверојатно ќе биде ставена во неизвесноста на иднината. Ова е јасно од интервјуто на министерот за одбрана Красимир Каракачанов...
Вести Свет

Трамп се закани на Твитер: Ќе ставам вето на буџетот за одбрана

Слободен печат
Американскиот претседател Доналд Трамп потврди дека ќе стави вето на буџетот за одбрана што беше усвоен од Конгресот во петокот. – Кина ќе има најголема...
Вести Македонија

С. Македонија втора во Централна и Источна Европа според Индексот за интегритет на владите во секторот одбрана на „Транспаренси Интернешенел“

Слободен печат
Индексот за интегритет на владите во секторот одбрана на „Транспаренси интернешнeл“ ја рангира Северна Македонија на високото второ место според интегритетот на работењето во одбраната....
Вести Македонија Слајдер

Гаши: Би застанале во одбрана на идентитетот на нашите сограѓани Македонци

Слободен печат
Во однос на нашите граѓани секогаш сме подготвени да помогнеме. Ние како партија и коалиција би застанале во одбрана на идентитетот на Македонците, истакна претседателот...
Вести Македонија

ВО ЖИВО: Обраќање на министерката за одбрана Шекеринска

Слободен печат
На Воената академија „Генерал Михаило Апостолски” во Скопје, министерката за одбрана Радмила Шекеринска има обраќање на отворањето на Лабораторијата за кризен менаџмент....
Вести Македонија

МО: Војници утринава се полесно повредени во сообраќајката на патот Струмица-Штип

Слободен печат
Војници утринава се полесно повредени во сообраќајна незгода во која странично се преврте автобус на магистралниот пат Струмица-Штип. Како што информираат од Министерството за одбрана,...