-8 C
Скопје

Tag : образовен процес

Вести Македонија

Oнлајн-наставата во беровските училишта се одвива без проблеми

Слободен печат
Пред крајот на првото полугодие со мали исклучоци во беровската деветолетка „Дедо Иљо Малешевски”, без проблеми се одива онлајн- наставата во централното и подрачните училишта....
Здравје Магазин Магазин слајдер Семејство

Како подготвеноста во градинките им помага на децата во целиот образовен процес

Слободен Печат
Градинката всушност има многу важна улога за успехот на детето во средно училиште и целиот образовен процес, покажува новата студија објавена од Американската академија за...
Вести Регион Слајдер

АНАЛИЗА: Како ќе изгледа образовниот процес во Србија од 1 септември

МИА Агенција
Во Србија од 1 септември, најмладите од основно училиште ќе одат на училиште, додека за оние од петто одделение, часовите ќе бидат комбинација на доаѓање...
Вести Македонија

Средби во Владата со претставници на родителите кои се залагаат за онлајн настава и оние кои се за настава со физичко присуство

Слободен печат
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски, заменичката-министерка задолжена за координација со економските ресори Мила Царовска, министерот за образование и наука Арбер Адеми,...
Вести Македонија

Адеми: Да не се политизираат прашањата од воспитно-образовниот процес

Слободен печат
Министерот за образование Арбр Адеми денеска на собраниската седница за пратенички прашања побара да не се политизираат одредени прашања во воспитно-образовниот процес како што е...
Вести Македонија

МОН: Градоначалникот на Гостивар да не ја вклучува политиката во образовниот процес

Слободен печат
Министерството за образование и наука го повика градоначалникот на Гостивар да не ја вклучува политиката во образовните процес. Оттаму објавија соопштение во врска со ситуацијата...