24.8 C
Скопје

Tag : образование

Вести Ви Препорачуваме Македонија

СОНК оди на генерален штрајк

На денешната седница на Советот на СОНК беше истакнато дека на 11 ноември годинава е најавен генерален штрајк. Од таму нагласуваат дека даваат 15 дена...
Вести Македонија

Сојузот на средношколци бараат решавање на проблемот со недостиг на учебници

Слободен печат
Сојуз на средношколци на Македонија бара надлежните да го надминат проблемот со недостиг на учебници како и да се решат останатите проблеми. Тие посочија дека...
Вести Македонија

Адеми: Да развиеме концепција за инклузивно образование со која буквално секое дете ќе има придобивка

Слободен печат
Работната група што треба да ја изработи Концепцијата за инклузивно образование, која произлезе од новиот Закон за основно образование, денеска ја одржа првата работна средба....
Вести Македонија

Адеми чека одговор од СОНК за покачувањето на платите во образованието

Слободен печат
Министерот за образование и наука Арбер Адеми изјави дека го чека одговорот од Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) за предлогот платите во образованието...
Вести Македонија

„Меѓаши“ бара невакцинираните деца да се школуваат дома

Слободен печат
Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ во врска со последните настани во врска со уписите и почетокот на тековната учебна година, преку соопштение изразува загриженост...
Вести Македонија

Владата нуди 10 отсто зголемена плата, СОНК ќе одлучи до крајот на неделата

Слободен печат
На денешната средба меѓу Владата со претставниците од СОНК, беа понудени 10 отсто зголемување на платите на наставниците и професорите во основното, средното и високото...
Вести Македонија

Стопанската комора на Македонија бара за образованието да се одвојат пет проценти од БДП

МИА Агенција
Стопанската комора на Македонија бара да се зголемат средствата од Буџетот за финансирање на образованието од сегашните 3,7 проценти од БДП на 5 проценти од...
Вести Македонија

Ацески: Системот на образованието на УКИМ е корумпиран, а со неквалитетно образование се руши една нацијата и државата

МИА агенција
УКИМ е во тешка кома. На УКИМ многу малку се учи. На УКИМ многу малку се истражува. Системот на образованието е корумпиран, а со неквалитетно...
Вести Македонија

Адеми: Продолжуваат преговорите со СОНК

МИА агенција
Министерот за образование и наука Арбер Адеми изјави дека денеска ќе ги продолжат преговорите со Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК). – Со СОНК...
Вести Скопје

Ново училиште е решение за наставата во Идризово

Слободен печат
Се договоривме да најдеме долготрајно решение, а тоа е изградба на нов училишен објект во Идризово, не само за децата Албанци, туку за сите деца...