23.8 C
Скопје

Tag : наследник

Вести Свет

Започна кампањата: Кој ќе ја наследи Тереза Меј?

Слободен печат
Денеска во Велика Британија започна изборната кампања за избор за наследник на Тереза Меј, која пред три дена се повлече од премиерската функција. Според последните...
Вести Свет

Новата австриска канцеларка положи заклетва: Брижит Бирлеин го замени Себастијан Курц

Слободен печат
Досегашната претседателка на Уставниот суд на Австрија, Брижир Бирлеин, денеска положи заклетва како нова канцеларка на чело на преодната влада, која ќе ја води земјата...