Tag : напади

Вести Свет

Дали на Европа ѝ се заканува нов бран на тероризам за празниците? Две европски земји се во особена опасност

Слободен печат
Во петокот очите на целиот свет беа вперени во Лондон, каде во „сред бел ден“ се случи терористички напад, во кој беа убиени две лица....
Вести Македонија

Амбасадата на САД во Атина издаде предупредување за зголемени безбедносни мерки пред празниците во Грција

Слободен печат
Американската амбасада во Атина, исто како и останатите дипломатски претставништва на САД во Европа, издаде предупредување за зголемени безбедносни мерки во Грција за претстојните празници...
Вести Свет

КАКО РЕЗУЛТАТ ОД РАЗМЕНАТА НА РАКЕТЕН ОГАН: 23 жртви во израелските напади во Сирија

Слободен печат
Сириската Опсерваторија за човекови права соопшти дека 23 лица се убиени во израелските воздушни напади во Сирија. Опсерваторијата, која е опозициска активистичка група со седиште...
Вести Регион

Репортери без граници: Ги осудуваме нападите кон српската телевизија „Н1“

Слободен печат
Во однос на последните напади кон српската телевизија „Н1“, Андес Мевел, претставничка на меѓународната организација „Репортери Без граници“, истакна дека во текот на последната недела...
Вести Свет

ПРАЗНИ ЗАКАНИ ИЛИ СЕРИОЗЕН ПЛАН? Исламска држава планира да ги нападне курдските затвори во Ирак и Сирија

Слободен печат
Првиот човек на воената разузнавачка служба на Ирак предупредува дека лидерите на бунтовничката Исламска држава (ИД) планираат масовни бегства од повеќе затвори во Ирак и...
Вести Свет

ПРИМИРЈЕТО ПАДНА ВО ВОДА: Нови напади врз Израел

Слободен печат
Само неколку часа по договорениот прекин на огнот во Газа, од оваа територија повторно беа истрелани ракети врз Израел, заради што се огласија сирените и...
Вести Свет

Во израелските напади се убиени 23 Палестинци

Слободен печат
Портпаролот на палестинското екстремистичко движење „Исламски џихад” Мусаб ал Бреим изјави денеска дека групата засега не е заинтересирана за посредување од страна на меѓународни преговарачи...
Вести Свет

„Убиството на лидерот на Исламски џихад е јасна порака до сите непријатели на Израел“

Слободен печат
Израелскиот министер за одбрана Нафтали Бенет само еден ден откако ја презеде функцијата предупреди дека „секој терорист кој планира да го нападна Израел, нема да...
Вести Свет

Израелското отстранување на „непосредната закана“ повторно го разгоре конфликтот со Газа

Слободен печат
Израел спроведе воздушни напади над две локации каде се наоѓале две раководни лица на милитантната група Исламик Џихад во Газа и Сирија, во еден од...
Вести Свет

НАПАДИ ВО ЈЕМЕН: Најмалку осум лица загинати, предизвикани големи пожари

Слободен печат
Најмалку осум лица загинаа, меѓу кои тројца цивили, и големи пожари беа предизвикани во напад врз јеменскиот пристанишен град ал-Мака. Јеменските бунтовници во Хути нападнаа...