7 C
Скопје

Tag : муџахедини

Вести Регион

Командант на муџахединска единица во Босна осуден на 10 години затвор за масакр врз српски цивили и војници

Слободен печат
Судот во БиХ го прогласи за виновен за воени злосторства пензионираниот генерал на Армијата на БиХ Сакиб Махмуљин и го осуди на 10 години затвор....
Вести Регион

Албанија протера припадник на иранската тајна служба и го предаде на грчките власти

Слободен печат
Припадник на иранската тајна служба, кој бил инфилтриран во кампот на муџахедините во Манез кај Драч, протеран е од Албанија и предаден на грчките власти,...
Вести Регион

Муџахедините од Албанија тврдат дека „иранскиот ѓаволски режим“ е закана за цела Европа

Слободен печат
Ескалацијата на конфликтот помеѓу САД и Иран по убиството на иранскиот генерал Касим Сулејмани, ја зголеми будноста на албанските власти во најчувствителниот дел од оваа...
Вести Регион Слајдер

Муџахедините ја вовлекоа Албанија во иранско-американскиот дуел

Слободен печат
Премиерот Еди Рама и претседателот Илир Мета вчера настојуваа да ја смират вознемиреноста кај граѓаните откако ајатолахот Али Хамнеи ја спомна Албанија како „ѓаволска европска...
Вести Регион Слајдер

Рама: Иранските муџахедини во Албанија се дел од хуманитарна, а не политичка операција

Слободен печат
Албанскиот премиер Еди Рама, изјави дека иранските муџахедини во Албанија се дел од хуманитарна, а не политичка операција. Во комуникација со албанските новинари, Рама од...