6.8 C
Скопје

Tag : медицински сестри

Вести Македонија Слајдер

Инфицирани преку семејни контакти: Три медицински сестри на ГАК се позитивни, доктор и директорката во самоизолација

Слободен печат
Три медицински сестри од Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство се позитивни на ковид-19. Се заразиле преку семеен контакт, а двајца доктори меѓу кои директорката...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Медицинските сестри бараат Закон за сестринската дејност

Унијата на здруженија на медицински сестри, техничари, акушерки и стоматолошки сестри следната недела чека прием кај министерот за здравство Венко Филипче за да ги изложи...
Вести Македонија Слајдер

Филипче: Нема да дозвололам никој да си замине од здравството поради решливи проблеми

Слободен печат
Објавите на социјалните мрежи дека три медицински сестри од Клиниката за инфективни болести, меѓу кои и главната сестра, поднеле барања за откази поради расправии со...
Вести Регион Слајдер

Кобна грешка во болница во Хрватска: Наместо лек, добил средство за дезинфекција и починал

Слободен печат
Трагична вест од болницата во Чаковец. За време на рутинска постапка на хемодијализа, почина 62 годишен пациент од застој поради, како што соопштија од болницата,...
Вести Македонија Слајдер

Филипче: Ќе сторам се да нема заминувања од јавно здравственот систем поради проблем што може да се изменаџира

Слободен печат
Ваква криза на површина вади многу проблеми и ние со тоа се соочивме уште на нејзиниот почеток во однос на недостигот на кадар, нивните примања...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

На медицинските сестри од Инфективна им пукна филмот, министерот Филипче го гасне огнот

Мирослава Бурнс
Три медицински сестри од Инфективната клиника во Скопје си дале отказ истовремено. Меѓу нив е и главната медицинска сестра Зорица Љубичиќ Митиќ, која на Клиниката...
Вести Македонија Слајдер

Филипче на средба со медицинските сестри кои дадоа отказ: Се договоривме да најдеме решение

Слободен печат
Министерот за здравство, Венко Филипче на својот Фејсбук профил објави дека денеска се сретнал со медицинските сестри кои вчера дадоа отказ и се договориле повторно...
Вести Регион

Бугарија: Медицинските сестри поставија шатори во знак на протест

Слободен печат
Медицинските сестри во Бугарија, поставија шатори пред Министерството за здравство со цел да го искажат своето незадоволство од односот кон нив. – Ние поставивме шаторски...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Сведоштво на наша сограѓанка: На 40 степени трчаа медицинските сестри во скафандери кога мајка ми се бореше за живот или смрт

Слободен печат
Актуелниот министер за здравство, Венко Филипче на својот Фејсбук профил сподели сведоштво на наша сограѓанка која заедно со нејзината мајка минала низ тежок период додека...
Вести Македонија

Квалификациско тестирање за насока медицинска сестра во три средни училишта, во гимназијата „Орце Николов” ќе нема приемен испит

Слободен печат
Во скопската гимназија „Орце Николов” утре нема да се полага квалификациско тестирање како што претходно беше најавено поради поголем број пријавени ученици со ист број...