20 C
Скопје

Tag : маврово

Вести Македонија

Слаб снег на Попова Шапка, Маврово и Стража, сообраќајот се одвива по влажни коловози

Слободен печат
Снег со слаб интензитет провејува на Попова Шапка, Маврово и на планинскиот премин Стража. На останатите патни правци низ државата, како што вечерва информира Авто...
Вести Економија Слајдер

Берово и Маврово полни со туристи и во пандемија

Весна Дамчевска
Корона кризата покажа дека руралниот туризам е многу пожилав и дека таму има мал пад на бројот на ноќевања, вели Љупчо Јаневски, директор на Агенцијата...
Вести Македонија

ДИЖС: Голем дел од угостителските објекти во Маврово ги испуштаат отпадните води во езерото или во Радика

Слободен печат
 Девет правни субјекти на територија на Националниот парк Маврово не поседуваат елаборат за заштита на животната средина, а голем број угостителски објекти директно ги испуштаат...
Вести Македонија Слајдер

Најстудено во Берово и Маврово

Слободен печат
Висината на снежната покривка на Попова Шапка изнесува 19 сантиметри. Изутрина во седум часот најстудено било во Берово и во Маврово каде се регистрирани –...
Вести Македонија

Укината забраната за тешки товарни возила на патот Маврово – Дебар

Слободен печат
Забраната за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец крак Маврово-Дебар е укината во 10:00 часот претпладнево, информираат од ЈП „Македонија пат”. Сообраќајот на...
Вести Македонија

Најстудено во Маврово и Крушево, до крајот на денот снежна покривка насекаде

Слободен печат
Најстудено изутрина е во Маврово, каде се измерени -13 степени, по што следат Крушево со – 11, Берово -10, Во Крива Паланка -9, во Прилеп...
Вести Македонија

Во Маврово измерени -9 степени, а најмногу има снег на Попова Шапка

Слободен печат
Изутринава се забележани минусни температури на територијата на целата земја, а најниската температура е измерена во Маврово –9 и во Берово и Крива Паланка –...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Мали хидроцентрали ќе никнат и во националниот парк „Маврово“

Југослава Дуковска
Владата пред Нова година им ги продолжи договорите на неколку концесионери на мали хидроцентрали, меѓу кои и на „Хидроген енерџи груп“, фирмата во која удел...
Вести Македонија

Во Маврово најстудено и најмногу дожд, на Шапка половина метар снег

Слободен печат
Најмногу дожд во изминатото деноноќие наврнал во Маврово, Битола и Охрид, по околу 20 литри на метар кавратен. Во Скопје наврнале седум литри, а најмалку...
Вести Македонија

СРД „Трофта” и НП „Маврово” со посебна грижа за збогатување и заштита на рибниот фонд

Слободен печат
Продолжува грижата на надлежните во насока на збогатување на рибниот фонд на езерата и реките во поширокиот дебарски регион, со порибување на рибен подмладок набавен...