20 C
Скопје

Tag : маврово

Вести Македонија

Најмногу дожд наврнат во Дојран, најстудено утринава во Маврово

Слободен печат
Најмногу дожд до седум часот утринава наврнал во Дојран – 16 литри на метар квадратен, а најмалку во Штип еден литар на метар квадратен. Според...
Вести Македонија

Со помош на снежни топови СТИВНА огнената СТИХИЈА во Маврово

Слободен печат
Пожарот што вчера се појави на терторијата на Националниот парк Маврово во близина на скијачките патеки на скијачкиот центар е изгаснат со помош на дел...
Вести Македонија

Сè уште активен пожарот во Маврово

Слободен печат
Пожарот во Националниот парк Маврово сè уште е активен, но нема опасност да се прошири кон викенд населбата информираат Центарот за управување со кризи (ЦУК)....
Вести Македонија

Нормализиран сообраќајот на патот Маврово-Дебар по прекинот од еден час поради сообаќајка

МИА Агенција
Сообраќајот на регионалниот пат Маврово-Дебар, кој беше во прекин околу еден час, во 14.30 е нормализиран. До прекин на сообраќајот дошло откако камион-шлепер изгубил контрола...
Вести Економија

Сугарески и Китанов на увид во рехаблитација на патот Маврово – Никифорово

Слободен печат
Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески и директорот на Јавното претпријатие за државни патишта Зоран Китанов денеска ќе извршат увид во рехабилитацијата на регионалниот...
Вести Македонија

Акција „Стоп за хидроцентралите на Жировничка река”

Слободен печат
Националниот парк Маврово е под закана од над 20 хидроенергетски проекти, од кои три на Жировничка Река, од која се обезбедува вода за пиење за...
Вести Македонија

Рис фотографиран во Национален парк Маврово (ФОТО)

Слободен печат
Фотографија од Рис направена со помош на фотозамки во рамките на проектот за закрепнување на Балканскиот Рис кој се реализира во соработка со Македонско Еколошко...
Хроника

Украдени камерите со кои се снимаше рисот во Маврово

Непознати сторители украле две видео камери со кои се следи движењето на животните и рисот во националниот парк „Маврово“. Според СВР Тетово, кражбата вчера ја...
Вести Македонија

Снежни навеви на патот Маврово-Галичник

МИА Агенција
Снежни навеви има на патниот правец Маврово-Галичник. Екипи на ЈП „Македонија пат“ работат на расчистување и целосно оспособување за сообраќај на овој патен правец. Работите,...