-4 C
Скопје

Tag : маричиќ

Вести Македонија

Маричиќ смета на германска поддршка за креирање Кривичен законик по европски модел

Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска се сретна со германската амбасадорка во земјава Анке Холштајн. Маричиќ се заблагодари за поддршката од Германија дадена за подготовката...
Вести Македонија Слајдер

Маричиќ: Општество со бестрашни обвинители и судии може да стави крај на корупцијата и организираниот криминал

Слободен печат
Во свечената сала на Врховниот суд денеска се одржа свечена церемонија за одбележување на почетокот на обуката за слушатели на VII генерација во Академијата за...
Вести Македонија Слајдер

Новата Влада вети прочистување на судството и обвинителството

Слободен печат
Прочистување на судството и обвинителството вети новата Влада, а веќе вчера министерот за правда Бојан Маричиќ најави дефинирање на моделот до истекот на првите 100...
Вести Македонија Слајдер

Маричиќ: Повторно ќе испратиме барања за екстрадиција на Груевски и обвинетите за „Монструм“

Слободен печат
Министерството за правда во наредниот период ќе испрати нови барања за екстрадиција на сторители на кривични дела, за кои има нови околности или обвиненија. -Ќе...
Вести Македонија Слајдер

Отворените листи договорени меѓу партиите, локалните тест за наредните парламентарни

Лука Андреев
Изборниот законик остана незавршена тема за претходното мнозинство, бидејќи немаше политичка волја за една изборна единица, брифира министерот за правда, Бојан Маричиќ. Тој откри дека...
Вести Македонија

Министерот Маричиќ одржа средба со обвинителката Русковска

Слободен печат
Потребите на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, подготовките на Република Северна Македонија за почеток на преговорите со ЕУ, како и...
Вести Македонија

ВО ЖИВО: Прес-конференција на министерот за правда Маричиќ

Слободен печат
Министерот за правда, Бојан Маричиќ држи прес-конференција во Владата на Северна Македонија....
Вести Македонија

Маричиќ-Арслани: Врховниот суд треба активно да се вклучи во реформите во правосудството

Слободен печат
Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска се сретна со в.д. претседателот на Врховниот суд на Република Северна Македонија, Фаик Арслани. На средбата, како што соопшти...
Вести Македонија

Судскиот совет е клучен за прочистувањето на судството, согласни Маричиќ и Здравев

Слободен печат
Зајакнување на одговорноста на судиите и прочистување на судството, беше една од темите на разговор на денешната средба на министерот за правда Бојан Маричиќ со...
Вести Македонија Слајдер

Владата предложи судската такса за физичките лица да се намали за седум пати

Слободен печат
Министерот за правда, Бојан Маричиќ на својот Фејсбук профил напиша дека Владата на денешната седница предложи намалување на судската такса за физичките лица за седум...