13 C
Скопје

Tag : ковид пасоши

Вести Свет

Европарламентот ја усвои преговарачката позиција за “Ковид пасошите”

Слободен печат
 Европскиот Парламент, ко-одлучувачката инситуција на ЕУ, ја усови својата преговарачка позиција за дигиталните зелени сертификати кои треба да овозможат повторно непречено патување во ЕУ, јави...
Вести Ви Препорачуваме Свет

„Ковид-пасоши“ за влез во земјите на ЕУ ќе бидат издадени за сите вакцини против ковид-19

Слободен печат
Дигитални зелени сертификати, кои треба да станат оперативни во ЕУ до почетокот на летото, ќе бидат издадени за сите вакцини против ковид-19, а државјаните на...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Кибер експертите предупредуваат: Лажни ковид-пасоши за 12 долари се продаваат преку интернет

Слободен печат
Лажни ковид-пасоши се продаваат преку интернет по поволни цени во голема измама што ги вознемири властите на многу земји кои сакаат да ги оживеат патувањата...
Вести Свет Слајдер

ЕП ја забрзува постапката: До лето се можни дигиталните „ковид пасоши“

Слободен печат
Мнозинството европратеници вчера изразија поддршка за брзо воспоставување на дигиталниот зелен сертификат, што за цел го има олеснувањето на слободно и безбедно движење во Европската...
Вести Свет

ВИДЕО | Милевска: Идејата на ковид-сертификатите е да се отворат границите, но нејаснотиите околу нивната примена остануваат

Слободен печат
Предлогот за воведување таканаречени „ковид-пасоши“ за слободно движење во рамките на Европската Унија, кој ќе биде предложен на 17 март, ќе важи само за вакцинирање...
Вести Регион Слајдер

Вучиќ веднаш ќе прими кинеска вакцина, еве зошто

МИА Агенција
Во обраќање до граѓаните на Србија од Бахреин, претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ги коментираше последните најави од Европската унија, во врска со дискриминацијата на...
Вести Свет Слајдер

Европските „ковид-пасоши” ќе важат само за вакцините кои ги одобрила ЕМА

Слободен печат
Предлогот за воведување на таканаречениот „ковид пасош” за слободно движење низ земјите на ЕУ, кој ќе биде ставен на разгледување на 17 март, ќе важи...
Вести Регион

Ивануша: Ситуацијата во Србија е многу сериозна, СЗО е против ковид пасоши

Слободен печат
Директорот на канцеларијата на Светската здравствена организација (СЗО) во Србија, Маријан Ивануша изјави денеска дека епидемиолошката состојба во Србија е влошена поради комбинацијата на неспроведувањето...
Вести Ви Препорачуваме Свет

На летен одмор со ковид-пасоши

Срѓан Ивановиќ
На предлог, но и по силно лобирање од Грција и Австрија, другите членки на Европската Унија почнаа да попуштаат пред воведувањето сертификати, со кои се...
Вести Свет Слајдер

За едни дискриминација, за други потреба: Ковид-пасошите ја поделија ЕУ

Слободен печат
Европските лидери утре ќе одржат состанок на кој ќе се договорат за сертификат за граѓаните на Европската Унија (ЕУ) кои биле вакцинирани против ковид-19, но извесно...