Tag : категорија

Вести Економија

Моторџиите од полноќ ќе плаќаат за 40 отсто поевтина патарина

Слободен печат
Почна примената на новата методологија со која од полноќ мотоциклистите ќе плаќаат за 40 отсто пониски цени за патарина, со што Јавното претпријатие за државни...
Вести Ви Препорачуваме Регион

Загадувањето ги убива градовите на Балканот: Се гушат и во Сараево, а чист воздух се дише само во Подгорица и Љубљана

Слободен печат
Како дел од утринската рутина на многу жители на Балканот неодамна стана и проверувањето за тоа каква е моменталната состојба на загаденоста на воздухот. На...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Живот спакуван во две ќеси: Расте бројот на бездомници во државата (ВИДЕО+ИНФОГРАФИК)

Слободен печат
Галопирачкиот тренд во кој луѓето остануваат без своите домови, не ја одминува ниту Македонија. Бројот на бездомни лица во Македонија, во последните години, е во...
Вести Економија

НЕМА КОЈ ДА ВОЗИ: Во Србија недостасуваат 2.000 возачи на автобуси и 6.000 камионџии

Слободен печат
На српските претпријатија им недостасуваат најмалку 2,000 возачи на автобуси и околу 6,000 камионџии, проценуваат здруженијата на превозниците. Истовремено предупредуваат дека овој проблем од година...
Еспресо Шоу биз

Розга откри какви мажи сака: Оваа категорија на мажи ми е омилена!

Слободен печат
Јелена Розга во текот на своето гостување во Белград даде интервју за српскиот Блиц, а меѓу останатото откри и какви и се критериумите при изборот...
Вести Економија

Лозарите ќе добијат два денари поддршка, ќе се интервенира кај четири сорти грозје

Слободен печат
Двојно поголема дополнителна поддршка и не само за две, туку за четири сорти грозје, ќе добијат наскоро лозарите. Како што најави денеска министерот за земјоделство...