1 C
Скопје

Tag : капацитети

Вести Економија

Бислимоски – Морено: Шпански инвеститори ги разгледуваат можностите за вложување во обновливи извори за енергија

Слободен печат
Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги Марко Бислимоски заедно со членовите остварија средба со директорката на регионалната канцеларија за економски прашања на...
Вести Македонија

Пејовска Дојчиновска: ДКСК има надлежност да ја испитува имотната состојба, но во моментот нема капацитети

Слободен печат
Пораката од премиерот Зоран Заев ние ја разбираме повеќе како поттик и иницијатива. Премиерот знае дека не е целата моќ кај нас, затоа ги повика...
Вести Економија

Агро-еколошко зонирање за продуктивно земјоделското производство, отпорно на климатските промени

Слободен печат
Подобрување на продуктивноста на земјоделското производство, отпорноста кон климатските промени, како и креирање на информирани земјоделски политики е сега полесно благодарение на воспоставувањето на национални...
Вести Економија

Апостолска jа посети домашната компанија „Мегатехна“ во Скопје

Слободен печат
Владата активно работи на создавање на атмосфера компаниите да инвестираат, да растат и да се развиваат, да создаваат нови и добро платени работни места за граѓаните,...
Вести Економија

Започна поднесувањето на барања за субвенции произведени и предадени јаболки од ланската реколта

Слободен печат
Од денеска до 15. октомври, сите земјоделци кои произвеле јаболка во реколта 2018. година и количините ги предале на регистриран откупувач во периодот од 12....
Вести Економија

„Алкалоид“ инвестира 11 милиони евра во проширување на производните капацитети

Слободен печат
Посветеноста на перманентниот раст и развој, следењето на трендовите и најновите достигнувања во сферата на фармацијата, се главните причини поради кои во изминативе дваесет години...
Вести Економија

Ќе се зголеми интезитетот на работа на ТЕЦ Осломеј

МИА Агенција
Планот на АД „Електрани на Северна Македонија“ (ЕСМ) е РЕК „Осломеј“ во иднина да работи со поголем интензитет од претходно. Ова денеска го најави генералниот...
Вести Економија

Британскиот милијардер планира да го прошири бизнисот на цел Балкан

Слободен печат
Компанијата објави дека двојно ќе го зголеми својот работен простор во Тузла на 2.300 м2, како и дека ќе вработи уште 15-тина софтверски инженери. Производот...
Вести Економија

Нова инвестиција на Алкалоид во Словенија

Слободен печат
Компанијата Алкалоид АД Скопје изврши дополнително вложување во постојното друштво во Република Словенија, по пат на зголемување на основната главнина. Вложувањето се изврши во АЛКА-ЛАБ...
Вести Економија

Завршна конференција на твининг проектот на ЕУ во Скопје

Слободен печат
Денес се одржа завршната конференција на проектот финансиран од ЕУ „Јакнење на капацитетите на системот за борба против фалсификување евра”. Проектот траеше осум месеци, со...