1 C
Скопје

Tag : капацитети

Вести Македонија

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 804 пациенти, слободни кревети има

Слободен печат
Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 804 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот....
Вести Македонија

Во скопските ковид-центри се евидентирани 56 хоспитализации во изминатите 24 часа

Слободен печат
Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје се хоспитализрани 56 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 489 сомнителни и потврдени лица со ковид-19...
Вести Македонија Слајдер

Двојно повеќе оздравени лица од ковид-19 од новодијагностицирани, сè уште е висок бројот на починати

Слободен печат
Речиси двојно поголем број оздравени пациенти – 544 од новодијагностицирани – 336 (од вкупно направени 1.181 тестирање) се евидентирани во извештајот за состојбата со ковид-19...
Вести Ви Препорачуваме Македонија Слајдер

Македонските болници под притисок: Интерните клиники се подготвени за прием ковид-пациенти, хоспитализирани околу 700 лица

Слободен печат
Околу 700 пациенти се хоспитализирани на инфективните одделенија во државата. Подготвени се и Интерните клиники за прием на пациенти. Дел од лекарите од сите интерни...
Вести Регион Слајдер

Белград од утрово без слободен болнички кревет: Вчера отпуштени 250 пациенти, хоспитализирани 600

Слободен печат
Српскиот министер за здравство Златибор Лончар предупреди дека утрово во Белград немало ниту еден слободен болнички кревет за пациенти со ковид-19 и порача дека е...
Вести Македонија

Се шири капацитетот на болницата во Велес за ковид пациенти: Инфективно и Интерно се преполни, се отвора Физикалното одделение

Слободен печат
Капацитетите на Инфективното и Б кракот на Интерното одделение се целосно исполнети со 54, односно со 15 пациенти со ковид-19, па викендот за новите инфицирани...
Вести Регион

Српскиот министер за здравство, Лончар: Се подготвуваме за најлошо сценарио

Слободен печат
Се зголемува бројот на лица кои се заразени со коронавирус, но, исто така, и бројот на пациенти во болниците, изјави денеска српскиот министер за здравство,...
Вести Македонија

Растот на заболени ги растегна капацитетите: Нови кревети за прием на ковид-пациенти во болницата во Струмица

Слободен печат
Од вчера се примаат ковид-пациенти во поранешните хирурушки амбуланти на Струмичката болница што се преадаптирани, откако се пополнија капацитетите на Инфективното одделение, информира директорот на...
Вести Македонија Слајдер

Филипче: Болниците во добра состојба, има слободни кревети

Слободен печат
Состојбата во болницните е добра и има слободни болнички кревети, нагласи министерот за здравство, Венко Филипче по вечерашната седница на Владата на која, меѓу другото,...
Вести Економија Слајдер

Србиновски: Лошата патна инфраструктура и немањето основни услови за живот, влијаат да немаме соодветна туристичка понуда (ВИДЕО)

Слободен печат
Последиците од коронавирусот, се гледаат не само од здравствен, туку и од економски карактер. Кризата се чувствува во цел свет, а ниту Македонија не остана...