Почина чешкиот режисер и оскаровец Јири Менцел

Познатиот чешки филмски и театарски режисер Јири Менцел почина во 82 година од животот, објави неговата сопруга Олга на социјалните мрежи. Менцел се прослави со неговиот прв долгометражен филм „Строго контролирани возови“ во 1966 година за кој беше награден со Оскар во категоријата за најдобар странски филм. За престижната награда во 1986 година беше номинирана …

Почина чешкиот режисер и оскаровец Јири Менцел Read More »