2 C
Скопје

Tag : Јавно обвинителство

Вести Македонија

Заев: Оптимист сум за законот за ЈО

МИА Агенција
Премиерот Зоран Заев денеска во Куманово, изјави дека е охрабрен од вчерашните преговори на работните групи за законот за јавно обвинителство, додавајќи дека се заокружени две...
Вести Македонија

Приближени ставовите за Законот за ЈО

МИА Агенција
Зголемувањето на буџетот на обвинителството и изнаоѓањето модуси за поголема одговорност на вработените и обвинителите се двете прашања по кои претставници на власта и на...
Вести Македонија

Седницата за Законот за јавно обвинителство на 27 август

МИА Агенција
Претседателот на Собранието Талат Џафери ја закажа седницата за предложениот закон за јавно обвинителство на 27 август. Предлог законот, како што може да се види...
Вести Македонија

Предлог-законот за Јавно обвинителство ќе биде испратен на усвојување во Собранието

Слободен печат
Владата на денешната 146-та седница го усвои новиот текст на Предлог-законот за Јавното обвинителство. Донесена е одлука да биде испратен на усвојување во Собранието со...
Македонија

Опозицијата е „за“ интегрирањето на СЈО во ЈО

Пред пратениците следната недела во Собранието ќе се најде новиот текст на законот за Јавно обвинителство, со кој Специјалното јавно обвинителство ќе се интегрира во...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Рускоска: Чест е да го водам новото ЈО, но прерано е за честитки

МИА агенција
Јавната обвинителка за организиран криминал Вилма Рускоска вели дека е чест што е предложена да го води новото Јавното обвинителство за организиран криминал и висока...
Вести Македонија

Објавен Предлог законот за Јавно обвинителство за гонење криминал и висока корупција

Слободен печат
Министерството за правда го објави новиот Предлог-закон за Јавно обвинителство во кој, како што наведуваат во соопштение, се здружуваат постојните капацитети на СЈО и Основното јавно обвинителство...
Хроника

Комбе полно со мигранти паднало во провалија, повредени 33 лица

Слободен печат
Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци заедно со екипа од Министерството за внатрешни работи  врши увид на местото викано Пржедски споменик, кој се наоѓа...
Вести Македонија

Василевска: Јавното обвинителство веднаш да побара мерка притвор за Драги Рашковски

Слободен печат
Професорката Иванка Василевска денеска во своето обраќање изјави дека Јавното обвинителство под контрола на Зоран Заев трет ден молчи во врска со сомнежите и доказите...
Вести Македонија

Обвинителството и полицијата ЗАТЕЧЕНИ од случајот Богоевски

Пратеникот Павле Богоевски не дава одговор на прашањето како ќе одговори на сите повици за негова оставка од пратеничката функција откако јавно соопшти дека нелегално...