Јавно обвинителство Archives - Page 3 of 5 - Слободен печат

Tag : Јавно обвинителство

Вести Ви Препорачуваме Македонија

Предметите на СЈО се селат во Јавното Обвинителство

МИА агенција
На 10 дена пред истекот на мандатот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е во притвор во КПУ Затвор Скопје – Скопје како осомничена...
Вести Македонија

Продолжуваат консултациите меѓу власта и опозицијата за Законот за ЈО

Слободен печат
Во Собранието попладнево продолжуваат консултациите меѓу работните групи на власта и опозицијата за Законот за јавното обвинителство, со кој треба да се реши и судбината...
Вести Македонија

Законот за ЈО и разрешувањето на Јанева од понеделник на дневен ред во Собранието

Слободен печат
Доколку Собранието ја донесе одлуката за разрешување, таа повторно ќе се најде пред СЈОРМ, според предвидената процедура....
Вести Македонија

Колевски: Случајот „Рекет” фрла дамка врз целата јавнообвинителска функција

МИА агенција
Новоизбраниот претседател на Советот на јавни обвинители Ацо Колевски, денеска оцени дека случајот „Рекет” во кој осомничена е и специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, фрла...
Вести Македонија

Објавен записник од истрагата за „Рекет”, најави за тужби, заложба за завршница…

МИА агенција
Фотографија од записник со исказ на бизнисменот Јордан Камчев од истрагата за случајот „Рекет”, објавена во дел од порталите кои воедно и го прераскажуваат документот...
Вести Македонија

Заев: Заедно со опозицијата ќе го донесеме новиот закон за Јавно обвинителство

Верувам дека заедно со опозицијата, со консензус ќе ја обезбедиме поддршката на новиот закон за Јавно обвинителство, изјави премиерот Зоран Заев за време на денешната...
Вести Македонија

Јавното обвинителство најави прес во 14 часот

Слободен печат
Јавното обвинителство со почеток во 14 часот ќе одржи прес конференција во врска со „Рекет“ на која ќе присуствуваат Јавниот обвинител Љубомир Јовески, првиот заменик...
Вести Македонија

Пендаровски: Не го дискредитирам Обвинителството

Слободен печат
Претседателот на државата Стево Пендаровски реагира на соопштението на Јавното обвинителство, кое неговото вчерашно обраќање го доживеа како притисок и мешање во нивната работа. „Претседателот...
Вести Македонија

ОСТРА РЕАКЦИЈА ОД ОБВИНИТЕЛСТВОТО: Изјавата на Пендаровски е притисок и мешање во нашата работа

Слободен печат
Не е време за напади на институциите и нема да дозволиме дискредитирање на обвинителите и мешање во кривични постапки од страна на политичарите, реагира Јавното...