Tag : Јавно обвинителство

Хроника

Скопјанец обвинет за кражба од службено возило на АД МЕПСО

Слободен печат
Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против едно лице за кривично дело – Тешка кражба од член 236 став 1 точка 1 од Кривичниот...
Хроника

Обвинение против две лица за лихварство и изнуда

Слободен печат
Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице за кривично дело – Изнуда од член 258 став 1, како и...
Хроника

Мајка и ќерка од Турција обвинети за употреба на фалсификувани израелски пасоши

Слободен печат
По спроведена претходна постапка, Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје поднесе Обвинителен предлог против две лица, на возраст од 45 и 19...
Вести Македонија Слајдер

Костадинов: Тврдиме дека во законот за ЈО нема скриена амнестија за криминалот на режимот

Весна Тодоровска
Владејачкото мнозинство верува дека законот за јавното обвинителство ќе биде донесен пред распуштање на парламентот. Пратеникот на СДСМ, Костадин Костадинов рече дека очигледна е нервозата...
Вести Македонија Слајдер

Собраниската седница за Предлог-законот за ЈО е закажана во 17 часот

Слободен печат
Собраниска седница за Предлог-законот за јавно обвинителство денеска во 17 часот, по завршување на проверката на законот и консултации во пратеничките групи. Ова било договорено...
Вести Македонија Слајдер

Собранието ќе гласа за Законот за јавно обвинителство, владата го достави

Весна Тодоровска
Ќе има ли драма во Собранието за Законот за јавното обвинителство. Иако власта најави дека обезбедила доволен број на гласови за Законот да биде изгласан,...
Вести Македонија Слајдер

Спасовски: Донесување закон за јавно обвинителство уште еден позитивен аргумент да се биде поблиску до ЕУ

Слободен печат
Премиерот Оливер Спасовски смета дека до распуштање на Собранието има простор за донесување на Законот за јавно обвинителство, но и сите други законски решенија што...
Вести Македонија Слајдер

Царовска: Продолжуваат преговорите за законот за јавно обвинителство, изборите на 12 април

Слободен печат
Консултациите за законот за јавно обвинителство продолжуваат и денеска и во моментот кога сите елементи ќе бидат исполнети тој ќе се најде на гласање, изјави...
Вести Македонија Слајдер

Дескоска: ВМРО-ДПМНЕ да подготват амандмани на законот за Јавно обвинителство

Министерката за правда Рената Дескоска денеска од својот Фејсбук профил му порача на ВМРО-ДПМНЕ наместо да измислува афери, да се посветат на изготвување амандмани на...
Вести Македонија

Заев: Добро за држвата е Законот за ЈО да се донесе пред избори

Слободен Печат
Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ) Зоран Заев од Тетово порача дека е добро за државата сега, пред избори, да се донесе законот за...