Tag : Јавно обвинителство

Вести Македонија

Ова се предметите по кои постапува Јавното обвинителство поврзани со непочитување на мерките за коронавирусот

Слободен печат
Jавното обвинителство на Република Северна Македонија на својата веб страница објави збирна информација за предметите поврзани со непочитување на мерките за сузбивање на заразната болест...
Хроника

Кривична за тројца кичевчани

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „загрозување на сигурноста”, ОВР Кичево до надлежното Јавно обвинителство поднесе кривична пријава против А.А.(40), Ш.А.(36) и...
Хроника

ОЈО поднесе обвинение за кражба во автобус

Слободен печат
Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против лице на возраст од 59 години за кривично дело – Кражба од член 235 став 1 од...
Хроника

Притворен скопјаец со екстази и 800 грама непозната бела кристална материја

Слободен печат
Основното јавно обвинителство Гостивар поведе постапка против лице од Скопје, на возраст од 26 години, за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело  –...
Вести Македонија Слајдер

ЈО: Нема кривично гонење за МРП вакцините

Слободен печат
Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Резолуција дека нема место за јавно–обвинителска интервенција во предметот оформен по допрен глас во врска со увозот, дистрибуцијата и...
Вести Македонија Слајдер

Мицкоски: Бараме истрага за злоупотреба на службена должност од страна на Заев

Слободен печат
Бараме идна и неодложна ревизија на работата на врховните судии, без искучок и ревизија на нивните одлуки. Таму каде ќе бидат утврдени неправилности, потребни се...
Хроника

Жител на Арачиново осомничен за неовластена продажба на марихуана

Слободен печат
Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, на возраст од 20 години, поради основано сомнение дека...
Вести Македонија Слајдер

Заев: Снимките на Милошоски покажуваат зошто беше важно носењето на Законот за ЈО

Слободен печат
Јас во објавените тонски снимки ја коментирам одлуката на Врховен суд за непостапување за предметите од СЈО после јуни 2017 година, состојба со која предметите...
Вести Македонија Слајдер

Собранието го усвои законот за Јавно обвинителство

МИА Агенција
Во тензична атмосфера, со 80 гласа „за” и 6 гласа „против”, Собранието денеска го донесе Законот за јавно обвинителство. На почетокот на седницата кога законот...
Хроника

Скопјанец обвинет за кражба од службено возило на АД МЕПСО

Слободен печат
Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против едно лице за кривично дело – Тешка кражба од член 236 став 1 точка 1 од Кривичниот...