Јавно обвинителство Archives - Page 2 of 5 - Слободен печат

Tag : Јавно обвинителство

Вести Македонија

Поднесено обвинение против три лица во „Рекет“: Катица земала 50 илјади евра, Боки и Кичеец 1,5 милиони евра

Слободен печат
Јавното обвинителство излезе со соопштение во врска со случајот „Рекет“, во кое информираат дека за овој случај е поднесен обвинителен акт против три лица. Соопштението...
Вести Македонија

Заев: Да го решиме прашањето за јавното обвинителство до 15 октомври

Слободен печат
Идната недела би бил спремен да се сретнам со шефот на опозицијата за законот за јавното обвинителство. Ако направиме исчекор водени од интересите на државата,...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Обвинителството да биде независно, ама партија да го предлага шефот!?

Мешањето на политичките партии во изборот на јавните обвинители нè доведе онаму каде што сме во моментов - на дното, коментираат правните експерти....
Хроника

Јанева не е повеќе гевгелиски обвинител

Горан Наумовски
Советот на јавни обвинители денеска го стави надвор од сила решението со кое и мирува функцијата на Катица Јанева во гевгелиското Јавно обвинителство, рече на...
Вести Македонија

Јавното обвинителство ги презеде предметите од СЈО

Слободен печат
Јавното обвинителство на Република Северна Македонија ги презеде предметите од Јавното обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Ќе одговори ли Јавното обвинителство кој ги прислушувал граѓаните?

Соња Христовска Угриновска
Специјалното јавно обвинителство заминува во историјата, а одговорот на најважното прашање за тоа кој ги прислушувал неовластено граѓаните во Македонија од 2008 до 2015 година,...
Вести Македонија

ЈО ги чека предметите на СЈО, додека продолжуваат консултациите за законот

МИА агенција
Јавното обвинителство ги чека предметите од Специјалното јавно обвинителство, додека продолжуваат консултациите меѓу работните групи на власта и опозицијата за Законот за ЈО, со кој...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

СЈО има рок од три дена да ги предаде предметите на ОЈО

Мими Шушлеска Петкова
Специјалната обвинителка Катица Јанева во полномошното за предавање на предметите што го  испратила до СЈО дала рок од три дена во кој предметите кои ги...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Предметите на СЈО се селат во Јавното Обвинителство

МИА агенција
На 10 дена пред истекот на мандатот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е во притвор во КПУ Затвор Скопје – Скопје како осомничена...
Вести Македонија

Продолжуваат консултациите меѓу власта и опозицијата за Законот за ЈО

Слободен печат
Во Собранието попладнево продолжуваат консултациите меѓу работните групи на власта и опозицијата за Законот за јавното обвинителство, со кој треба да се реши и судбината...