Tag : Јавно обвинителство

Вести Македонија Слајдер

ЈО: Нема кривично гонење за МРП вакцините

Слободен печат
Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Резолуција дека нема место за јавно–обвинителска интервенција во предметот оформен по допрен глас во врска со увозот, дистрибуцијата и...
Вести Македонија Слајдер

Мицкоски: Бараме истрага за злоупотреба на службена должност од страна на Заев

Слободен печат
Бараме идна и неодложна ревизија на работата на врховните судии, без искучок и ревизија на нивните одлуки. Таму каде ќе бидат утврдени неправилности, потребни се...
Хроника

Жител на Арачиново осомничен за неовластена продажба на марихуана

Слободен печат
Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, на возраст од 20 години, поради основано сомнение дека...
Вести Македонија Слајдер

Заев: Снимките на Милошоски покажуваат зошто беше важно носењето на Законот за ЈО

Слободен печат
Јас во објавените тонски снимки ја коментирам одлуката на Врховен суд за непостапување за предметите од СЈО после јуни 2017 година, состојба со која предметите...
Вести Македонија Слајдер

Собранието го усвои законот за Јавно обвинителство

МИА Агенција
Во тензична атмосфера, со 80 гласа „за” и 6 гласа „против”, Собранието денеска го донесе Законот за јавно обвинителство. На почетокот на седницата кога законот...
Хроника

Скопјанец обвинет за кражба од службено возило на АД МЕПСО

Слободен печат
Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против едно лице за кривично дело – Тешка кражба од член 236 став 1 точка 1 од Кривичниот...
Хроника

Обвинение против две лица за лихварство и изнуда

Слободен печат
Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице за кривично дело – Изнуда од член 258 став 1, како и...
Хроника

Мајка и ќерка од Турција обвинети за употреба на фалсификувани израелски пасоши

Слободен печат
По спроведена претходна постапка, Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје поднесе Обвинителен предлог против две лица, на возраст од 45 и 19...
Вести Македонија Слајдер

Костадинов: Тврдиме дека во законот за ЈО нема скриена амнестија за криминалот на режимот

Весна Тодоровска
Владејачкото мнозинство верува дека законот за јавното обвинителство ќе биде донесен пред распуштање на парламентот. Пратеникот на СДСМ, Костадин Костадинов рече дека очигледна е нервозата...
Вести Македонија Слајдер

Собраниската седница за Предлог-законот за ЈО е закажана во 17 часот

Слободен печат
Собраниска седница за Предлог-законот за јавно обвинителство денеска во 17 часот, по завршување на проверката на законот и консултации во пратеничките групи. Ова било договорено...