Tag : изјава

Вести Регион

Поранешниот хрватски претседател Јосиповиќ со критики за претседателката: Колинда се срами себеси и цела Хрватска

Слободен печат
Иво Јосиповиќ, кој пред пет години загуби на претседателските избори за само 32.000 гласови од актуелната претседателка Колида Грабар-Китаровиќ и кандидатка за уште еден мандат,...
Еспресо Шоу биз

Го прекрши договорот и ги напушти „Министарке“: Погледнете колку пари треба да врати Едита (ФОТО)

Слободен печат
Една од најубавите српски пејачки, Едита Арадиновиќ се најде на листата на осомничени за напад на просториите на нејзините поранешни соработници Филип Милетиќ и Милош...
Вести Свет

Франција го повика турскиот амбасадор по изјавата на Ердоган за Макрон

Слободен печат
Француската Влада ќе го повика турскиот амбасадор во Франција на разговор за да ја објасни изјавата на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, кој го праша...
Вести Свет

Столтенберг: Германскиот предлог за зајакнување на НАТО доби поддршка од многу сојузници

Слободен печат
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, одговарајќи на новинарско прашање дали биле разгледани предлозите на Франција и Германија за зајакнување на Алијансата рече дека поддршка...
Вести Свет

Изјавата на Помпео наиде на негативни реакции во Палестина, а позитивни во Израел

Слободен печат
Портпаролот на палестинскиот претседател Махмуд Абас, Набил Абу Рдене синоќа ја осуди изјавата на американскиот државен секретар Мајк Помпео дека САД го омекнуваат ставот за...
Вести Македонија

Пендаровски до новите потпоручници: Имате одговорност како што прилега на армија на земја-членка на НАТО

Слободен печат
Да се има офицерски чин е голема чест, но уште поголема одговорност кон Армијата и татковината. Оваа ваша одговорност ќе треба да ја носите со...
Вести Регион

Вучиќ поради медиумската хајка против него нема да оди во Загреб

Слободен печат
Претседателот на Србија и лидер на Српската напредна странка (СНС) Александар Вучиќ одлучи да не учествува на Конгресот на Европските народни партии (ЕПП) во Загреб,...
Вести Македонија

Мас: Сакаме ЕУ да го одржи зборот кон Северна Македонија и Албанија

Слободен печат
Германија ќе продолжи да дава свој придонес за продолжување на европскиот пат на Северна Македонија, порача денеска шефот на германската дипломатија Хајко Мас пред доаѓањето...
Еспресо Шоу биз

Емина Јаховиќ искрена: На мајка ми и брат ми тешко им е кога читаат што пишуваат за мене! (ФОТО)

Слободен печат
Емина Јаховиќ неодамна гостуваше во една тв-емисија каде прозборе за својот емотивен живот, но и трачеите дека прекинала со момчето, турскиот милјардер Садет Саран. –...
Вести Македонија

Заев: Северна Македонија и целиот регион немаат друга алтернатива освен членство во ЕУ

Слободен печат
Република Северна Македонија и целиот регион немаат друга алтернатива освен членство во Европската Унија, рече премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференцијата во Охрид по завршувањето...