Tag : интернет

Вести Свет

Германскиот Уставен суд им забрани на разузнавачките служби масовно следење комуникации

Слободен печат
Следењето на интернет комуникациите во друга земја е кршење на темелните права, објави германскиот Уставен суд, забранувајќи притоа разузнавачката служба, БНД, во иднина масовно да...
Вести Економија

Амазон еден од најголемите добитници за време на корона кризата

Aleksandar Petreski
Американската малопродажба во април падна за рекордни 16,4 проценти, а единствена светла точка беше интернет продажбата која од март пораснала за 8,4 отсто. Меѓу најголемите...
Вести Свет

Убиени две тинејџерки поради видео на интернет

Горан Наумовски
Две тинејџерки се убиени во северозападен Пакистан откако на интернет се појавило видео со двете девојки. Според досегашните наоди на полицијата, убиството се случило во...
Вести Економија

Трговијата во Словенија годинава со 20 отсто помал промет

Слободен печат
Според пресметките на Стопанската комора на Словенија наместо предвидените 32 милијарди евра промет, оваа години ќе се заокружи со 25 до 26 милијарди, што претставува за околу...
Вести Свет

ОН: Постои ризик за радикализација на децата на интернет

МИА Агенција
Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, објави дека повеќе од 1,5 милијарди деца ширум светот не одат на училишта и поминуваат многу време на интернет...
Вести Регион

Продавале заштитни маски и медицински одела украдени од Клиничкиот центар во Љубљана

Слободен печат
Медицински одела, заштитни маски и средства за дезинфекција кои биле крадени од Универзитетскиот клинички центар во Љубљана се продавале на интернет, јави Телевизија Словенија. Полицијата...
Вести Свет Слајдер

На луѓето им е доста од коронавирусот: На интернет сѐ повеќе се бараат позитивни вести

Слободен печат
Изморени од морничави наслови, застрашувачки статистики и длабоката несигурност заради пандемијата на коронавирусот, многу луѓе во светот пробуваат да го кренат своето расположение барајќи само...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Наоми Кемпбел лансираше нова хит емисија на интернет: Прва гостинка – Синди Крафорд! (ВИДЕО)

Слободен печат
Наоми Кемпбел пронаоѓа нови начини да ги забавува фановите во текот на карантинот. Имено, таа оваа недела ја објави првата епизода од својата нова емисија...
Забава Магазин Магазин слајдер

Фотографија од 93-годишна баба стана хит поради натписот кој таа го држеше на прозорецот (ФОТО)

Слободен печат
93-годишна баба станала хит на интернет поради натписот кој го држеше на прозорецот од својот дом во Пенсилванија. Оливиа Веронеси од градот Семиноле е фотографирана...
Вести Македонија Слајдер

Адеми: Најбитно е да се одржи двонасочна комуникација, бидејќи само наставникот знае до кое ниво е ученикот

Слободен печат
Откако се донесоа уредби на Владата за начинот како ќе се обезбеди таа двонасочна комуникација и размена на податоците помеѓу наставникот и ученикот, досега информациите...