Tag : интернет

Вести Македонија

ДФРЛаб: Преку координирана активност Фејсбук страници во Северна Македонија им нудат на корисниците „идентични содржини“

Слободен печат
Лабораторијата за дигитално форензичко истражување на Атланскиот совет (ДФРЛаб), која работи на откривање на ширењето дезинформации преку Интернет, соопшти дека нејзините истражувачи утврдиле десетици страници...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Светските компании го бојкотираат Фејсбук: Рекламирањето преку интернет сѐ попривлечно за македонските фирми

„Старбакс“, „Кока-Кола“, „Хонда“ се новите имиња на големи компании што деновиве го бојкотираат Фејсбук и ги полекуваат сите свои реклами. Овие компании се придружија на...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Сок за слабеење: На интернет овој рецепт го прегледале повеќе од 3 милиони луѓе! Апсолутен хит! (ВИДЕО)

Слободен печат
Доколку сакате да ослабете, тогаш направете го тоа на здрав начин… Кога Питер Карвел на Јутјуб каналот го објавил овој рецепт и подготовката за фантастичниот...
Вести Економија

АЕК: Зголемените мрежни капацитети треба да ги намалат цените на услугите на операторите

Слободен печат
За најмалку два пати ќе се зголемат капацитетите за транспорт на сообраќајот на операторите на пазарот на електронски комуникации, што беа намалени поради оптовареност на...
Вести Свет

Големите компании и објавија војна на сексуалната злоупотреба на малолетници на интернет

Слободен печат
Амазон, Епл, Фејсбук, Гугл и Мајкрософт и уште петнаесетина други компании договорија коалиција за заедничка борба против сексуална злоупотреба на малолетни лица на Интернет. Компаниите се конкретно...
Вести Свет

За време на пандемијата, половина свет нема пристап до Интернет

Слободен печат
За време на изолацијата воведена поради пандемијата на коронавирусот, Интернетот беше „прозорец кон светот” за милијарди луѓе, меѓутоа, милијарди други сè уште немаат пристап до...
Забава Магазин Магазин слајдер

Баба на улица фати огромна кобра, нејзината реакција стана хит на интернет (ВИДЕО)

Слободен печат
Една баба од Индија стана хит на интернет откако на социјалните мрежи се прошири видеото на кое таа ја фаќа кобрата за опашка и со...
Забава Магазин Магазин слајдер

„Моите планови против 2020 година“: Интернетот е преполн со шеги за 2020 година! (ФОТО)

Слободен Печат
После голем број седмици поминати во карантин, многумина го прифатија фактот дека нивната визија за 2020 година стана повеќе фантазија отколку стварност, а така настанаа...
Вести Економија

Алибаба со профит кој ги надмина очекувањата

Слободен печат
Приходите и профитот на кинеската компанија „Алибаба” во четвртиот квартал од фискалната година, кој заврши во март, ги надминаа очекувањата бидејќи луѓето повеќе преминаа на...
Вести Економија

Малопротажбата во Британија со рекорден пад на прометот

Слободен печат
Во април прометот на британската малопродажба забележа најголем пад откако се водат статистички податоци, а ова е одраз на последиците од ширењето на корона вирусот...