Инфлацијата во Турција „го изеде“ директорот на Државниот институт за статистика

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган го назначи Бекир Бозадаг (56), член на владејачката Партија за правда и развој, за нов министер за правда. Се наведува и дека поранешниот министер за правда Абдулхамит Ѓул поднел оставка, но засега не се знае причината. Бозадаг беше министер за правда за време на претседателскиот мандат на Ердоган, во два …

Инфлацијата во Турција „го изеде“ директорот на Државниот институт за статистика Read More »