20.8 C
Скопје

Tag : илинден

Вести Македонија

МД „Илинден” го актуализира прашањето за 24-ри часовна работата на граничниот премин Џепиште-Требиште кај Дебар

Слободен печат
Македонското друштво „Илинден” – Тирана го актуализираа прашањето околу граничниот премин Џепиште – Требиште во близина на Дебар, со барање да функционира 24 часа. Се бара...
Вести Скопје

Се најде решение и за бебињата во Илинден

Во детската градинка Гоце Делчев, се воведоа „јасли“, односно се овозможи згрижување на деца од најмалата група на возраст од 9 до 24 месеци. За...
Вести Скопје

Општина Илинден меѓу првите во регионот за рециклирање на стаклена амбалажа

Во рамки на регионалниот проект “Управување со отпад од пакување од стакло во Западен Балкан“, кој се реализира од страна на Германското друштво за интернационална...
Хроника

Приведен крадец кој ограби куќа во Илинден

Слободен печат
Поради сомнение за извршена „тешка кражба” во куќа во населбата Илинден, од слобода бил лишен дваесет и едногодишниот Н.В. од Крива Паланка, информираат од Министерството...
Вести Македонија

Вандализам во Охрид: Оштетен споменикот на жртвите од несреќата на бродот „Илинден”, МНР со осуда на инцидентот

Слободен печат
Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија најостро го осудува вандалскиот акт на сквернавење на споменикот на жртвите од трагичната несреќа со бродот „Илинден”...
Вести Скопје

ФОТО: Наместо елитна, Јака остана населба со септички јами

Осум години изминаа по помпезната најава дека во Марино во Општина Илинден, на површина од околу 10.000 квадратни метри, ќе се изградат семејни куќи и...
Вести Скопје Слајдер

ВИДЕО | Жика Стојановски: Свикувањето на вонредениот конгрес не мора да значи промена на Мицкоски

Градоначалникот на Општина Илинден, Жика Стојановски е еден од иницијаторите за свикување на вонреден конгрес, за промена на претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицковски. За...
Вести Македонија

МД „Илинден”: Крајно некоректно е албанскиот министер Цакај сопствените жители Македонци да ги нарекува Бугари

Слободен печат
Македонско друштво „Илинден”-Тирана изразува разочарување во врска со изјавата на овластениот албански министер за Европа и надворешни работи, Гент Цакај, дадена на средбата со бугарската...
Вести Македонија

САД го честитаа празникот Илинден

Слободен печат
САД ја честитаа 117 годишнината од празникот Илинден на Северна Македонија со Твитер порака испратена од Амбасадата во Скопје.  -Му се приклучив на претседателот Пендаровски да се одбележи основањето на модерната македонска држава,...
Вести Македонија Слајдер

Реафирмирани вредностите на двата Илиндена, одбележувањето без масовни собири

Слободен печат
Одбележувањето на големиот државен празник 2 Август – Денот на Републиката, Илинден годинава помина во услови на здравствени протоколи поради заштита од ширење на пандемијата...