Tag : Игралиште

Вести Скопје

Детското игралиште на „Млечен” доби нов лик (ФОТО)

Слободен печат
Поставени се нови реквизити и гумирана подлога на детското игралиште во урбаната заедница „Владо Тасевски” кај „Млечен”. Од прес-службата на Општина Карпош информираат дека после...
Хроника

На игралиште пронајдени бомби од Првата светска војна

Во близина на фудбалското игралиште во битолското село Долно Оризари, вчера при изведување на градежни работи, биле пронајдени три неактивирани рачни бомби, кои потекнуваат од...
Вести Скопје

Привршува изградбата на детско игралиште во населбата Драчево

Слободен печат
Во населбата Драчево, во паркот „Бранители” привршуваат работните активности за изградба на детско игралиште. За таа цел денеска градоначалникот на Општина Кисела Вода Филип Темелковски и...
Хроника

Малолетник нападнат на игралиште во Криволак

Малолетник бил нападнат на игралиште синоќа во неготинското село Криволак, информира портпаролот на СВР Велес Верољуб Додевски. Ф.М. (30) од Криволак пријавил во Полициската станица...
Вести Македонија

Општина Карпош ги опколи со ленти игралиштата и фитнес зоните за да не се користат, Богоев апелира: Седете дома!

Слободен печат.
Градоначалникот на Општина Карпош, Стефан Богоев преку социјалните медиуми сподели дека отворените игралишта и фитнес зоните во општината од денеска се опколени со жолта лента...
Вести Скопје

Искршено инклузивно игралиште и спортско рекреативно катче во Кисела Вода (ФОТО)

Слободен печат
До редакцијата на „Слободен печат“ пристигна поплака од една граѓанка која е револтирана од вандализмот и здравиот разум на жителите, кои искршиле инклузивно игралиште и...
Вести Ви Препорачуваме Скопје

СРАМОТА: За два дена ја скршија таблата на новиот кош на игралиштето Сокол, стакло се РАСПРСНА на сите страни (ФОТО)

Ана Анастасовска
Откако беа поставени нови кошеви на игралиштето „Сокол“, денеска по два дена од поставувањето, таблата на еден од кошевите беше скршена. – Две деца денеска...
Вести Скопје

Влае ќе го добие првото детско инклузивно игралиште

Слободен печат
Започнува со изведба првото детско инклузивно игралиште во Влае 2, веднаш до плоштадот „Делфина”. Игралиштето ќе се протега на 450 квадратни метри, со мека подлога,...
Вести Скопје

Парк или згради-вечна дилема на жителите на Карпош

Доколку се реализира она што е предвидено во Деталниот урбанистички план Градска четврт 3 08, покрај улицата „Никола Тесла“ во општина Карпош нема да остане...
Вести Свет

БИЗАРНА ЗАБРАНА: На деца во Холандија не им даваат да користат игралиште, биле многу бучни

Слободен печат
Едно основно училиште во Холандија го затвори игралиштето за деца откако станарите во околните згради реагирале дека децата биле прегласни. Локалните власти по нивната реакција...