Почина последниот француски борец од Втората светска војна

Последниот француски борец од Втората светска војна Хуберт Жермен, почина на 101 -годишна возраст, објави денеска министерката за француска армија Флоренс Парли, пренесува Гардијан.  „Сакам да ве известам дека Хуберт Жермен, нашиот последен жив другар на ослободувањето, почина. Тој е важен член на нашата историја”, рече Парли во Сенатот. Има само 1038 другари за ослободување Таткото на слободните француски сили (ФФЛ), Шарл де Гол, …

Почина последниот француски борец од Втората светска војна Read More »