Трикратен светски шампион во атлетика пронајден мртов

Атлетичарот Хосеа Мвок Мачаринјанг (35), кој ја претставуваше Кенија на пет светски првенства во крос-кантри е пронајден мртов во својот дом во Мурквиџит, во саботата вечерта, информира кенискиот портал „Мваклиши“. Некои непотврдени извештаи сугерираат дека тој можеби извршил самоубиство поради ментална болест. Тој освои три последователни тимски титули со земјата на Светските шампионати во крос-кантри …

Трикратен светски шампион во атлетика пронајден мртов Read More »