• Хонк Конг

Прокинескиот политичар Џон Ли е нов шеф на извршната власт во Хонг Конг

Поранешниот секретар за безбедност, Џон Ли, е избран за нов извршен директор на административниот регион Хонг Конг, како единствен кандидат, јави ДПА. Прокинескиот изборен комитет, во кој има околу 1.500 членови, денеска  гласаше за наследникот на извршната директорка во заминување Кери Лам. Овој 64-годишник се смета за политички тврдолинијаш и е познат по неговата апсолутна …

Прокинескиот политичар Џон Ли е нов шеф на извршната власт во Хонг Конг Read More »