Уапсен министерот на Ел Чапо: Одговорниот за јавната безбедност во Мексико овозможувал непречен транспорт на кокаин во САД

Хенаро Гарсија Луна, мексиканскиот министер за јавна безбедност од 2006 до 2012 година, обвинет е во Њујорк за примање на повеќе долари мито од наркокартелот Синалоа. Тој за криминалната организација на Хоакин Гузман Ел Чапо ѝ овозможувал неказнено да делуваат во Мексико, пренесува „Н1“. Тој во понеделникот беше уапсен во Далас, а обивинителството наведе дека …

Уапсен министерот на Ел Чапо: Одговорниот за јавната безбедност во Мексико овозможувал непречен транспорт на кокаин во САД Read More »