6.8 C
Скопје

Tag : градоначалници

Вести Скопје

Истражување: Повеќето граѓани сметаат дека општинските служби и инспекторите зависат од волјата на градоначалниците

Слободен печат
Речиси 42 отсто од граѓаните сметаат дека една од најслабите алки на функционирањето на локалната самоуправа се општинските служби и дека тие во голема мера...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Подготовки за есенскиот бран: Се формираат регионални „Ковид – центри“ во 16 општини

Слободен печат
Министерството за здравство информира дека градоначалниците на 16 општини во нашата земја го поддржаа предлогот на Министерството за здравство и на Комисијата за заразни болести...
Вести Скопје

Комисијата за заразни болести ќе одржи состанок со скопските градоначалници

Слободен печат
Комисијата за заразни болести денеска ќе одржи состанок со скопските градоначалници, информираа за МИА од Министерството за здравство. Се очекува, на состанокот да се дискутира...
Вести Македонија

Бејкова: Речиси 39% од граѓаните сметаат дека локалните инспектори ги штитат интересите на политичките и бизнис моќници, над 40% дека зависат од градоначалниците

Слободен печат
НВО Инфоцентарот, во рамки на проектот „Граѓански мониторинг врз инспекциските служби на локално ниво“, поддржан од Амбасадата на САД во Република Северна Македонија, спроведе истражување...
Вести Свет

Турција: Четворица курдски градоначалници испратени во домашен притвор

Слободен печат
Турските власти денеска наредија домашен притвор за уште четворица избрани курдски градоначалници во мнозинските курдски региони, на истокот и југоистокот од земјата, јавија американските медиуми....
Вести Скопје

Поддршка од скопските градоначалници за полициските служби за време на полицискиот час

Слободен печат
Градоначалниците на скопските општини заедно со градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов и во придружба на заменик-министерката за внатрешни работи, Славјанка Петровска денеска посетија поголем...
Вести Свет

Градоначалниците во Италија против оние кои ја кршат изолацијата: „Ќе ве фатам утре, а не за една година!“ (ВИДЕО)

Слободен печат
Италијанските градоначалници и челници на регионите, на социјални мрежи ги загубија нервите поради неодговорните граѓани кои ја кршат изолацијата наметната поради брзото ширење на коронавирусот....
Вести Скопје Слајдер

Локалните власти и годинава со многу планови: Во Скопје ќе се градат градинки и улици, капитални проекти нема

Анета Стојковска
Скопските градоначалници се задоволни од она што го сработиле во изминатата година и, според нив, реализирале голем дел од проектите што ги најавиле. Се работеше...
Вести Скопје

Градоначалниците под миниторинг на партијата!

За разлика од секојдневната застапеност во јавноста на градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, неговите сопартијци и колеги од скопските општините никаде ги нема. Ретко...
Вести Македонија

Милевски: Градоначалниците да водат сметка, да нема понатамошни задолжувања

Слободен печат
Министерот за локална самоуправа Горан Милевски и градоначалниците на општините Карпош и на Гази Баба, Стефан Богоев и Борис Георгиевски денеска изјавија дека го поддржуваат...