2 C
Скопје

Tag : градинки

Вести Македонија

Царовска: За две и пол години инвестиравме над 180 милиони денари во градинки

Слободен печат
Повеќе од 180 милиони денари вложило Министерството за труд и социјална политика во реконструкција, доградба и изградба на детски градинки изминатите две години. За наредната...
Колумни

Градинките на Ивица и Марин и приказните за мали деца

Милорад Стојмановски
Дипломираниот професор по физичка култура Златко Марин во моментов на привремено работно место градоначалник на Општина Аеродром, ќе остане запаметен како единствен „дифовец“, кој се...
Вести Македонија

Обезбеден буџет за изградба на детски градинки во Чаир и Лозово

Слободен печат
На денешната 162 редовна седница на Владата ја усвои Информацијата за обезбедување буџетски средства од Министерството за труд и социјална политика за изградба на детски...
Вести Скопје

Темелковски даваше отчет и објасни зошто доцни изградбата на поликлиниката во Расадник што ја вети

За две години во Кисела Вода асфалтирани се улици во должина од 10 километри, а поплочени со павер елементи се улици во должина од 13...
Вести Скопје

„Мајски цвет” ќе ја снабдува со храна градинката во Министерството за финансии

МИА Агенција
Советот на Општина Карпош на денешната 29 вонредна седница ја одобри одлуката со која се овозможува од карпошовата градинка „Мајски Цвет” да се врши подготовка...
Вести Македонија

Склучен договор од 228 милиони денари: Пет општини ќе добијат нови градинки

Слободен печат
Договор за изградба на пет градинки, денеска со Министерството за труд и социјална политика потпишаа општините Крива Паланка, Ѓорче Петров, Струмица, Ресен и Боговиње, со...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Знае ли Владата за што ДАВА ПАРИ: Финансира здружение на антивакцери формирано пред два месеци

Слободен печат
Здружението „Од нас за нас“ организира научна конференција на која ќе докажува дека вакцините се опасни по здравјето и за тоа како што се пофалија,...
Вести Скопје

ДКЦ Карпош по петти пат ја организира детската манифестација „Движи се за здравје“

Слободен печат
Во склоп на Европската недела на движењето што се одржува од 16.09 до 22.09 2019 год., спортскиот оддел при Детскиот културен центар „Карпош“ во соработка...
Вести Македонија

Филипче: Нема отстапување од одлуката невакцинираните деца не се пуштаат во градинките

Слободен печат
Министерот за здравство, Венко Филипче дека изјави дека нема отстапување од одлуката децата кои не се вакцинирани да не бидат примени во градинка. По неофицијалните...
Вести Македонија

МТСП: Градиме 43 нови објекти на градинки, вложуваме во раниот детски развој

МИА Агенција
Министерството за труд и социјална политика (МТСП) посветено работи на проширување на капацитетите на детските градинки во земјава и на подобрување на квалитетот на предучилишното...