8 C
Скопје

Tag : ѓорче петров

Вести Скопје

Градежни активности за време на летниот распуст во училиштата во Ѓорче Петров

Промена на покривот на основното училиште Димитар Поп Георгиев- Беровски во Ѓорче Петров, најавуват општинските власти. Како што информираат од општината, во процедура е тендерската...
Вести Скопје

Во Ѓорче Петров се враќа корзото

Во населбата Ѓорче Петров ќе се врати некогашното корзо. Општината планира да изгради мала чаршија со занаетчиски дуќани и кафулиња и амфитеатрална бина во реонскиот...
Вести Скопје

Започна реконструкција на улицата „Ѓорче Петров“

Слободен печат
Екипите на Град Скопје ја почнаа реконструкцијата на улицата „Ѓорче Петров“ на потегот од општинската зграда до бензинска пумпа на Макпетрол. Увид во градежните работи...
Вести Скопје

Шилегов: Годинава ќе започнеме постапка за реорганизација на јавниот транспорт

Слободен печат
Во Ѓорче Петров веќе имаме лоцирано една парцела што ќе биде блиску до локацијата каде ќе треба да се изгради новиот клинички центар и во...
Вести Македонија

Министерство за здравство: Со новиот клинички центар висококвалитетна здравствена заштита

Слободен печат
Со изградбата на новиот Универзитетски клинички центар, здравствените работници ќе имаат подобрени услови за работа, младите идни колеги подобрени услови за образование, а сите заедно...
Вести Македонија

Сиљановска-Давкова: Не правам компромиси со правото

Резултатите од првиот изборен круг многу кажуваат, предупредуваат и испраќаат порака. Затоа го имате моето ветување – компромиси со право не правам. Правото треба да...
Вести Скопје

Дел од Ѓорче Петров в четврток без вода

В четврток од 9 часот прекин во водоснабдувањето ќе имаат корисниците од улиците „Крсте Раковски”, „Атанас Иљоски”, „Вера Циривири – Трена”, „Македонска преродба”, „Шидска”, „Јосиф...
Ваш агол Колумни

Улица „Даутица“ или езеро „Даутица“?

Слободен печат
Улицата „Даутица“ во населба Ѓорче Петров не е голема, но е една од најважните во населбата. Оттука жителите секојдневно минат кога треба да излезат на...