6.8 C
Скопје

Tag : Гоце Делчев

Вести Македонија

Пендаровски: Неспорно е дека Гоце Делчев се изјаснувал како Бугарин, но се борел за автономна македонска држава

Слободен печат
Неспорна историска вистина е дека Гоце Делчев се изјаснувал како Бугарин, во тој историски контекст, како што е неспорна историска вистина и факт дека се...
Колумни

Гоце бил Бугарин, ама загинал за Македонија!!!!!

Љубиша Николовски
Последниве денови пре очите ми „одекнува“ еден ваков јавен дијалог: Гоце е наш, нели! Ама и Бугарите велат дека е нивни. Лажат, лажат, маму им...
Вести Македонија

Заедничко чествување на Гоце Делчев е можно-вели академик Ѓорѓиев

Слободен печат
Реакциите во јавноста и во Бугарија и во Македонија не стивнуваат по одбивањето на бугарската страна да го прифати 7 октомври како заеднички датум за...
Вести Македонија Некатегоризирано

Ќулавкова: Кога ја релативизирате важноста на Делчев, ја омаловажувате сопствената држава

Слободен печат
Академик Катица Ќулавкова реагира на изјавата на бугарската министерка за надворешни работи Екатерија Захариева дека Гоце Дечев е Бугарин, за што од Владата немаше конкретна...
Вести Ви Препорачуваме Регион

Захариева децидна: Бугарија нема да прави компромиси со Македонија за историјата

Слободен печат
Нема да правиме компромис со вистината. Од Северна Македонија не сакаме ништо повеќе од вистината. Ова за Нова го изјавила министерката за надворешни работи на...
Регион

Каракачанов со критики за Комисијата меѓу Бугарија и Северна Македонија во однос на Гоце Делчев

Лидерот на ВМРО и бугарски вицепремиер, Красимир Каракачанов, ја критикуваше меѓусекторската комисија на Бугарија и Северна Македонија, која треба да ги расчисти историските и образовните...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Македонско-бугарската комисија и натаму не може да најде решение за Гоце Делчев и поновата историја

Слободен печат
Македонско-бугарската комисија успешно ги затвори поглавјата за предисторијата и античкиот период, но и понатаму се далеку од договор за Гоце Делчев и поновата историја, пренесува...
Вести Македонија

Денеска се одбележуваат 116 години од смртта на Гоце Делчев

МИА Агенција
Делегации на Владата и Собранието и претставници од здруженија на граѓани, општини и институции денеска од положија цвеќиња на гробот на револуционерот и борец за...