Градоначалникот на Будимпешта најавува дека на изборите следната година ќе го собори од власт Орбан

 Популарниот градоначалник на Будимпешта Гергели Карачони денеска изјави дека се стреми да застане на чело на опозициската алијанса за на следните избори да го собори од власт премиерот Виктор Орбан. Гергели Карачиони (45), либерал кој го победи кандидатот на Орбан во трката за градоначалник на главниот град на Унгарија во 2019 година, рече дека ќе …

Градоначалникот на Будимпешта најавува дека на изборите следната година ќе го собори од власт Орбан Read More »