Tag : формирање влада

Вести Регион

Продолжуваат обидите за формирање на нова влада во Словенија

МИА Агенција
Претставници на СДС (Словенечка демократска партија) на Јанез Јанша и СМЦ (Партија на Модерен Центар) попладнево ќе ги продолжат разговорите за обидите да се формира...
Вести Регион

Опозицијата во Албанија го поздрави формирањето на влада во Косово

Слободен печат
Постигнатиот договор за формирање влада меѓу Движењето Самоопределување и Демократскиот сојуз на Косово го поздрави и албанската опозиција, оценувајќи дека тоа е чин на политичка...
Вести Регион

Политичарите од Албанија го поздравија формирањето на влада во Косово

Слободен печат
Официјална Тирана го поздрави постигнатиот договор за формирање влада меѓу Движењето Самоопределување и Демократскиот сојуз на Косово. Поздравувајќи го договорот, премиерот Еди Рама преку Твитер...
Вести Свет

Формирањето на новата влада не ги запре протестите во Либан

Слободен печат
Протестите во Либан продолжија и покрај најавата на новиот премиер Хасан Диаб дека е формирана влада со 20 министри, по еден месец политички застој. Како...
Вести Регион

Тачи му даде 15 дена на Курти за да формира нова влада на Косово

Слободен печат
Претседателот на Косово, Хашим Тачи, до Собранието на Косово испрати писмо со кое укажува дека Албин Курти е мандатар за формирање на новата влада. Тачи...
Вести Регион

Курти: Сѐ уште немаме договор со Демократскиот сојуз на Косово

Слободен печат
Претседателот на Движењето Самоопределување, Албин Курти, преку видео порака ја информираше јавноста дека сѐ уште немаат постигнато договор со Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) за...
Вести Регион

Самоопределување го предложи Курти за мандатар на новата косовска Влада

Слободен печат
Движењето Самоопределување, партијата која освои најмногу гласови на октомвриските избори на Косово, денеска го предложи лидерот на партијата Албин Курти за мандатар за формирање на...
Вести Свет Слајдер

Санчез доби поддршка од каталонските сепаратисти за формирање на влада

Слободен печат
Шпанскиот премиер Педро Санчез најверојатно ќе добие доволна поддршка во Парламентот за формирање на левичарска коалициска влада откако вчера Каталонската републиканска левица (ЕРЦ), партија која...
Вести Регион

По ЕУ, и амбасадите на Велика Британија и САД бараат формирање на нова косовска влада

Слободен печат
Амбасадата на САД и онаа на Обединетото Кралство во Приштина се придружија на денешното барање на мисијата на Европската унија (ЕУ) во Косово, упатено до...
Вести Регион

ЕУ апелира: Што побрзо да се формира влада во Косово

Слободен печат
Мисијата на Европската Унија во Косово бара што поскоро да се формира новата влада. Според соопштението, Косово треба што побрзо да продолжи со спроведување на...