6.8 C
Скопје

Tag : фолксваген

Вести Свет

Германските автомобилски гиганти бараат помош од државата

МИА Агенција
Најголемите германски производители на автомобили ја повикаа германската Влада да помогне за заживување на побарувачката, бидејќи епидемијата на коронавирусот предизвика загуби во првиот квартал од...
Вести Економија

Германскиот авто – гигант почнува со работа кон крајот на април

Слободен печат
Германскиот производител на автомобили Фолксваген, соопшти дека следната недела продолжува со производство на погоните за патнички возила во Европа. Првата фабрика, со седиште во Волфсбург, ќе...
Вести Економија

„Фолксваген“ повторно ја одложи одлуката за изградба на нов производен погон во Турција

Слободен печат
Германскиот автомобилски гигант „Фолксваген“ повторно ја одложи одлуката за изградба на нов производен погон во Турција. -Имаме уште време и можеме тоа сигурно да го...
Вести Свет

Нови проблеми за Фолксваген: Возачите од Европа бараат отштета поради скандалот со издувните гасови

Слободен Печат
Холандската фондација Дизел емишнс џастис (Diesel Emissions Justice) (ДЕЈФ) денеска започна колективна акција против германската компанија Фолксваген, како дел од европската кампања насочена кон добивање...
Вести Економија

Фолксваген повторно „под лупа“: Германските власти извршија претрес во канцелариите

Слободен печат
Германските власти извршија претрес во канцелариите на Фолксваген, како дел од истрагата за манипулација со тестови за емисии на издувни гасови кај дизел возила, со...
Автомагазин Магазин

„Volkswagen“ испорача 100.000 примероци од електричниот „Golf“

Слободен печат
„Volkswagen e-Golf“ е основан на стандардниот „Golf 7“, a на пазарот се појави во 2014, две години по лансирањето на основната верзија на „седмицата“. Овој...
Вести Регион

ФОЛКСВАГЕН ПРИСТИГНУВА ВО ХРВАТСКА: Властите започнуваат разговори со Меркел за реализирање на инвестицијата

Слободен печат
Хрватската влада денеска се очекува да отвори разговори со германската канцеларка Ангела Меркел за пристигнувањето на Фолксваген во Хрватска, објави министерот за економија Дарко Хорват,...
Автомагазин Магазин

ПРИСТИГНА: Ова е новиот Golf 8, најважниот автомобил за 2019 (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат
„Volkswagen“ ја претстави осмата генерација на најпопуларниот модел, „Golf“, во седиштето на Волфсбург. Глобалната продажба на автомобилот започнува во 2020 година. За 45 години, „Golf“...
Вести Свет

Фолксваген ја одложи одлуката за изградба на фабрика во Турција

МИА Агенција
Автомобилскиот концерн Фолксваген ја одложи одлуката за изградба на фабрика во Турција, во момент кога Анката спроведува операција во Сирија, јави весникот „Ханделсблат”, повикувајќи се...
Вести Свет

Започна еден од најголемите судски процеси во Германија: Фолксваген го тужат 470.000 луѓе

Слободен печат
Пред Вишиот покраински суд во Брауншвајг започна досега најголемиот судски процес во кој купувачите на возила Фолксваген бараат отштета. Купувачите од автомобилскиот гигант бараат пари...