ФОТО | Се урна најмодерниот воен авион: „Молња“ од 115 милиони долари падна во Средоземно Море

Британски борбен авион „ф-35 лајтнинг“, најмодерниот ловец и едно од најскапите воени летала воопшто, се урнал во меѓународни води при рутински лет во Средоземно Море. Пилотот на време се катапултирал и бил евакуиран од Кралската морнарица и вратен на носачот на авиони „Квин Елизабет“. Министерството за одбрана на Обединетото Кралство објави дека нема да го …

ФОТО | Се урна најмодерниот воен авион: „Молња“ од 115 милиони долари падна во Средоземно Море Read More »