Tag : европско првенство

Ракомет Спорт

„Фуријата“ ја збриша Германија, Исланд го изненади светскиот шампион

Слободен печат
Дербито на третиот ден од Европското првенство во ракомет се одигра во Трондхајм, Норвешка, во кое Шпанија ја совлада Германија со 33:26. Шпанците доминираа во...
Ракомет Спорт

Здрахала: Не смееме да загубиме од Македонија

Слободен печат
Селекцијата на Чешка по поразот од Австрија во првото коло на ЕП, планира утре да се „вади“ против Македонија. Најдобриот ракометар на Чесите, Ондреј Здрахала,...
Ракомет Спорт

Дибиров не успеа да го ископира Кире, го промаши последниот шут

Слободен печат
Крилото на Вардар, Тимур Дибиров е трагичар на репрезентацијата на Русија бидејќи не успеа да постигне гол во последните секунди во дуелот со Унгарија. Шутот...
Ракомет Слајдер Спорт

Кога е најтешко – Кире Лазаров

Слободен печат
Македонската ракометна репрезентација оствари тешка победа над Украина во првото коло на Европското првенство и тоа благодарение на капитенот Кире Лазаров. Ракометарите со 26:25 ја...
Ракомет Спорт

СЕНЗАЦИЈА НА ЕП: Португалците ја шокираа Франција

Слободен печат
Репрезентацијата на Португалија го направи најголемото изненадување на Европското првенство победувајќи го еден од главните фаворити за титулата, Франција. Португалците со 28:25 ги совладаа „триколорите“....
Ракомет Спорт

Ќе се осмели ли некој да го урне рекордот на Лазаров? (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат
Македонската најдобра репрезентација против Украина во Виена го започнува настапот на Европското првенство со почеток од 20.30 часот. Повторно погледите ќе бидат насочени кон најискусниот...
Ракомет Спорт

Црна Гора ги намачи Хрватите, Шпанија без проблеми до убедлив триумф

Слободен печат
Репрезентацијата на Хрватска добро се намачи за да дојде до победата над Црна Гора од 27:21, додека Шпанија со фуриозна игра во второто полувреме ја...
Ракомет Спорт

Убедлив пораз на Србија, Германија го торпедира дебитантот

Слободен печат
Во групата А, репрезентацијата на Белорусија со 35:30 ја совлада Србија и направи голем исчекор во трката за освојување на едно од првите две позиции...
Останатo Спорт

Македонија ќе организира одбојкарско ЕП за младинки

Слободен печат
Европското првенство е планирано да се игра од 15 август до 15 септември во 2022 година, а 12 репрезентации ќе бидат поделени во две групи....
Спорт Фудбал

Јокиќ: Со победи над Македонија и Австрија со една нога сме на ЕП

Слободен печат
Репрезентативците на Словенија во одлична атмосфера го очекува дуелот со Македонија на Националната Арена „Тодор Проески“ во квалификациите за пласман на ЕП 2020. Словенија во...