Немири во источен Авганистан: Загинаа двајца талибанци и еден цивил

Двајца талибанци и еден цивил загинаа во напад на контролен пункт на новиот талибански режим во Џалалабад, источен Авганистан, соопштија безбедносни извори и очевидци, пренесува Хиндустан Тајмс. Неидентификувани вооружени лица нападнаа контролен пункт во областа Гавчак и убија двајца талибанци и случаен минувач, велат извори. Талибански претставник потврди дека нападот се случил, но наведе дека жртвите се цивили. Во …

Немири во источен Авганистан: Загинаа двајца талибанци и еден цивил Read More »