движење Archives - Слободен печат

Tag : движење

Вести Македонија Слајдер

Снег во Крушево, Маврово и на планинските превои Буково, Ѓавато и Стража

Слободен печат
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по влажни коловози. Врнежи од снег има во Крушево, Маврово и на планинските превои Буково, Ѓавато и Стража,...
Вести Планета

АНКЕТА: Швајцарците се против референдум за ограничување на движењето

Слободен печат
Повеќето од Швајцарците се против референдумската кампања што ја започна екстремната десница, барајќи укинување на слободата на движење за граѓаните на Европската унија, покажуваат податоците...
Вести Македонија Слајдер

Сообраќајот на патиштата се одвива по претежно суви коловози

Слободен печат
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните...
Вести Македонија

Магла ја намали видливост на правците Страцин-Крива Паланка и Шипковица-Попова Шапка

Слободен печат
Поради појава на магла намалена видливост од 50 до 100 метри има на патниот правец Страцин – Крива Паланка и од 30 до 40 метри...
Вести Планета

„Форбс”: Годишно околу 900 подморници пренесуваат тони кокаин

Слободен печат
Американската крајбрежна стража откри две подморници во источниот Пацифик во ноември, популарно нарекувани „нарко подморници” кои носеле кокаин кон САД, секоја по два тона наркотични...
Вести Скопје

Трките со автомобили повторно го блокираа булеварот кај УКИМ

Слободен печат
Посебен сообраќаен режим е воведен и денеска од 7:00 до 17:00 часот на дел од булеварот „Гоце Делчев” во Скопје поради меѓународниот кружен натпревар во...
Вести Македонија

Ден на македонската револуционерна борба

Слободен печат
Во земјава денеска се одбележува 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба. По тој повод, владина делегација предводена од заменик-министерот за култура Владимир Лазовски...
Автомагазин Магазин

Половина од Американците сметаат дека на електричните автомобили им е потребен БЕНЗИН! (ВИДЕО)

Само две работи се бесконечни, вселената и човечката глупост. Позната изрека на Ајнштајн секој ден добива нови примери кои потврдуваат колку во оваа теза има...
Вести Македонија

Тротинетите на струја небезбедни за сите

Употребата на електричните тротинети е веќе секојдневие и бројот на корисници значително се зголемува. Се почесто се пријавуваат незгоди кои се предизвикани од возачите на...
Магазин

Мртвите тела може да се мрдаат и по година-дена по смртта

Слободен печат
Овие резултати можат значајно да помогнат во форензичките истраги, кога е јасно дека телото не било поместувано од страна на животни или луѓе...