Tag : Доминик Тим

Останатo Спорт

Беретини поуспешен од демотивираниот Тим

Слободен печат
Италијанецот Матео Беретини во третиот меч дојде до првата победа во дебитантскиот настап на завршниот Мастерс турнир во Лондон откако го совлада Доминик Тим во...
Останатo Спорт

Тим прв полуфиналист, го реши и Ѓоковиќ

Слободен печат
Доминик Тим е првиот тенисер кој обезбеди пласман во полуфиналето на завршниот Мастерс турнир во Лондон, и тоа го обезбеди на неверојатен начин, со триумфи...
Останатo Спорт

Тим подобар од Федерер на завршниот Мастерс

Слободен печат
Петтиот тенисер на АТП ранг листата, Доминик Тим во два сета со идентични 7:5,7:5 и му го нанесе третиот пораз во низа во меѓусебните пресметки....
Останатo Спорт

Надал без мака во второто коло

Слободен печат
Вториот носител на УС Опен, Рафаел Надал со 6:3, 6:2, 6:2 без многу мака го елиминира Џон Милнам и  за второто коло си закажа пресметка...
Останатo Спорт

Ѓоковиќ го пронајде наследникот на големата тројка

Слободен печат
Најдобриот тенисер на АТП ранг листата, Новак Ѓоковиќ по пауза од еден месец се враќа на тениските терени и ќе биде дел од Мастерс турнирот...
Останатo Спорт

Надал останува „крал“ на земјените терени

Слободен печат
Рафаел Надал останува „крал“ на земјените терени и по 12. пат  во кариерата триумфира на Ролан Гарос. Во реприза на минатогодинешното финале, Надал повторно го...
Останатo Спорт

Тим или Надал: Кој до круната на „Ролан Гарос“?

Слободен печат
Шпанскиот ас како фаворит од повеќе причини ја има фаворитската улога во завршната битка против австрискиот натпреварувач. Надал има многу поголемо искуство во финалните мечеви,...
Останатo Спорт

Тим спречи тениска класика во финалето на Ролан Гарос

Слободен печат
Новак Ѓоковиќ не доби шанса по втор пат во кариерата да биде актуелен шампион на сите четири Гран слем турнири. Најдобриот светски тенисер е поразен...
Останатo Спорт

Надал ужива во Париз, Ѓоковиќ го фаќа нервоза

Слободен печат
Ѓоковиќ заедно со Тим одбија да се вратат на теренот поради неидеалното време за игра и одлучија да го напуштат тенискиот комплекс. Како што тениските...
Останатo Спорт

Кој ќе го запре Надал, „прегазен“ Федерер! (ВИДЕО)

Слободен печат
За Надал ова ќе биде 12 финале на Отвореното првенство на Франција и ќе се бори за трофејот против победникот од втората полуфинална пресметка Новак...