24.8 C
Скопје

Tag : ДКСК

Вести Македонија Слајдер

Ивановска: Добро е што Трајан поднесе оставка и онака изгубив доверба во неа

Лука Андреев
Досегашниот генерален секретар на Државната комисија за спречување корупција, Розета Трајан даде оставка од фунцијата. Нејзиното барање за разрешување беше изгласано со шест гласови „за“...
Вести Македонија

ДКСК ќе расправа за Извештајот за својата работа за 2020 година

Слободен печат
Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) денеска ќе ја одржи 47-та седница. Според најавениот дневен ред, членовите на Комисијата ќе дискутираат за усвојување на...
Вести Македонија Слајдер

ВИДЕО | Ивановска: ДКСК собира податоци за случајот со кинеските вакцини

Слободен печат
На вчерашниот колегиум се договоривме пред да отвориме официјално предмет најнапред да собереме доволно информации поврзани околу медиумските најави дека се случиле такви работи (набавка...
Вести Македонија Слајдер

ДКСК ќе собира информации за набавката на кинеските вакцини, по што ќе одлучи дали има елементи за отворање предмет во нивна надлежност

Слободен печат
Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) на денешниот колегиум одлучила да пристапи кон собирање доволно информации во врска со наводите што се појавија во...
Вести Македонија Слајдер

ВИДЕО | Ивановска: Сите активности треба да одат во иста насока, расчистување со корупцијата

Слободен печат
Стратегијата е многу важен документ дотолку повеќе што со новиот Закон за спречување на корупуција и судир на интереси е дадено посебно значење на стратегијата...
Вести Македонија

ДКСК: Нема судир на интереси кај градоначалникот Шилегов

Лука Андреев
Антикорупционерите не утврдија судир на интереси кај скопскиот градоначалник Петре Шилегов. Државната комисија за спречување корупција предметот за Шилегов го отвори по службена должност откако...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Ивановска: Министерот Хоџа го прекрши Етичкиот кодекс, очекуваме Владата да го санкционира

Лука Андреев
Министерот за земјоделие Аријанит Хоџа, го прекрши Етичкиот кодекс за однесување на членовите на Владата и бараме одговорност, рече претседателката на Државната комисија за спречување...
Вести Македонија

Николовски: Ќе направиме се за да докажеме дека искрено и одговорно работиме на борба против корупцијата

Слободен печат
Оваа недела се очекува да биде формирана работната група за измени на Законот за борба против корупцијата по барање на ДКСК за што е веќе...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

На тројца пратеници и министер им се заканува казна од 500 евра

Лука Андреев
Против тројца пратеници и еден министер антикорупционерите отвораат предмет поради сомнежи дека управителството во фирми, откако биле назначени на функции, го префлиле на свои блиски...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Огласите за вработување сомнителни, се бараат матичари со диплома од одбрана или од правен?

Лука Андреев
За советник во подрачните одделенија за матично работење во Прилеп и Битола се барало лице со завршени правни науки или пак одбрана. Ова е само...