Втор златен медал за Косово на Летните олимписки игри

Џудистката Дистрија Красниќи денеска освои златен медал за Косово на Летните олимписки кои што се одржуваат во Токио, Јапонија. Красниќи во финалето во категоријата 49 килограми ја совлада Фуна Тонаки со резултат 1:0 во поени. Тоа е инаку вториот медал за Косово на Олимписките игри во својата историја, првиот го освоија на Игрите во Рио …

Втор златен медал за Косово на Летните олимписки игри Read More »