13 C
Скопје

Tag : дистанцирање

Вести Свет

Вака Американците се „дистанцираа“ викендов, среде пандемијата (ВИДЕО)

Слободен печат
Во САД денеска денеска се слави Ден на сеќавање (Memorial Day), национален празник посветен на оддавање почит на американските војници кои загинале во служба на...
Вести Свет Слајдер

Научници од Харвард тврдат: Социјалното дистанцирање во САД би можело да трае до 2022 година

Слободен печат
Социјалното дистанцирање во Америка би можело да трае до 2022 година, тврдат научници од универзитетот Харвард. Тие сметаат дека карантинот ќе треба делумно да продолжи,...
Вести Свет

Анкета: Германците го почитуваат социјалното дистанцирање, но не и забраната за излегување

Слободен печат
Студија направена од Универзитетот Манхајм покажа дека Германците драстично го смениле начинот на живот во време на кризата со  коронавирусот. Утврдено е дека зачестеноста на...